AKP ile bağı olan Almanya merkezli UID isimli kuruluş Alman makamlar tarafından, "Devlet veya hükümete bağlı en büyük çıkar grubu" olarak değerlendirildi.

Almanya'da yaklaşık 20 yıl önce UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) olarak kurulan ancak hukuki sorunlar yaşandığı için adını UID (Uluslararası Demokratlar Birliği) olarak değiştiren, AKP’nin lobi örgütü hakkında Alman makamlardan dikkat çekici bir değerlendirme geldi.

Erdoğan’ın Almanya ve Avrupa ziyaretlerinin organizasyonunda yer alan ve krizin çıktığı Hollanda ziyaretinde de yer alan kuruluş, Bavyera Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından "casus" olarak tanımlandı.

BILD: ERDOĞAN’IN AJANLARI

Örgüt için, "Devlet veya hükümete bağlı en büyük çıkar gurubu" (Almancası größten staats- beziehungsweise regierungsnahen Interessenverband) tanımlaması yapıldı.

3 İsme Tutuklama Kararı Çıkabilir, İsrail'de 'Tutuklama Kararı' Gerginliği... Gizli Toplantı Yapıldı 3 İsme Tutuklama Kararı Çıkabilir, İsrail'de 'Tutuklama Kararı' Gerginliği... Gizli Toplantı Yapıldı

Almanya'da gündem AKP ile bağı olan UID: "Erdoğan'ın ajanı" dediler - Sözcü

Sözcü'nün haberine göre, Bu, UID’in devlet kurumları tarafından gözetlendiği anlamına geliyor. Alman Bild gazetesi, UID’in Yaşlılar Yurdu ziyaretini manşet yaptı ve "Erdoğan’ın ajanları Yaşlılar Yurdu’nda ne yapıyor?" diye başlık attı.