Vize başvurularında 10 Türk pasaportundan 4’üne ‘ret’ damgası vuran Berlin, aralarında tanınmış sanatçıların, milli sporcuların, profesörlerin, iş insanlarının olduğu vatandaşlarımızı geri çeviriyor. Tepkiler karşısında ileri sürülen gerekçelerin yetersizliği ise ‘vize pazarlık kartına mı dönüştürülmek isteniyor?’ şüphesi uyandırıyor.

Türkiye’den yapılan Schengen başvurularında patlayan ret oranları mağduriyet yaratıyor. Avrupa ülkelerinin başvuruları geri çevirme oranı ikiye katlandı. Onur Akın ve Volkan Konak gibi sanatçılar konserlerini iptal etmek zorunda kalırken, Vakıfbank’ın iki Türk antrenörüne Avrupa Voleybol Şampiyonası öncesi vize verilmemesi de ‘Retlerin bir dayanağı yok’ tepkilerini getirdi. Vize başvurularını en çok geri çeviren ülke ise Almanya oldu.

DAVET ALAN AKADEMİSYENE 10 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARA RET

Berlin, 2022’de 223 bin talepten 48 binini onaylamadı. Ankara’nın çözüme dönük çabası karşılıksız bırakılırken Batılı hükümetler, pandemi sonrası yoğunluk ve iltica taleplerinin artışı gibi gerekçeleri ileri sürdü. Ancak davet alan akademisyenlerin ve ilkokul gezi gruplarının bile geri çevrilmesi ‘Kriterler neye göre belirleniyor?’ sorusunu gündeme getirdi. Retlerin, Batı’nın kaçak göçmenlere çözüm çabasının arttığı dönemde gelmesi de dikkat çekti. 

1708krt01a-tum.jpg

Avrupa başkentleri inkar etse de vize retleri Türkiye’ye örtülü ambargo haline geldi. Turizmcilerde akademisyenlere, iş insanlarından öğrencilere çok sayıda Türk vatandaşı pandemi sonrası süreçte Schengen vizesi almakta zorlanıyor. Onur Akın ve Volkan Konak gibi sanatçıların ardından eski A Milli Voleybol Takımı başantrenörü Giovanni Guidetti, dört ülkenin ev sahipliğinde düzenlenecek olan CEV Avrupa Şampiyonası’na gitmek için Sırbistan’a başvuruda bulunan iki yardımcı Türk antrenörüne vize verilmediğini açıkladı.

Schengen vizeleriyle ilgili bilgileri derleyen Schengen Statistics de geçen yıl Türkiye’deki diplomatik temsilciliklere vize başvurularını inceledi. Schengen istatistiklerine göre, Almanya’ya yapılan toplam vize başvuru sayısı 223 bin 699 oldu. 174 bin 929 başvuru onaylanırken, çok girişli vizelerin payı yüzde 78,2’ye ulaştı. 2022 yılında Türkiye vatandaşlarına 504 bin 220 çok girişli vize verildi.

Türkiye vatandaşlarının Almanya’ya yaptığı başvuru sayısı 223 bin 699 olarak kaydedildi. Almanya, bunların 48 bin 40’ını çeşitli gerekçelerle reddetti. Almanya’nın ret cevabı vererek geri çevirdiği başvurular, toplam başvuru sayısının yüzde 40’ına denk geliyor. Almanya, 48 bini aşkın başvuruyu onaylamayarak Türkiye vatandaşlarına en çok vize reddi veren ülke oldu.

Türkiye’den en fazla başvuru alan ikinci ülke Yunanistan’ın ret oranı yüzde 13.5 olarak kaydedildi. Yunanistan’ın 164 bin 829 başvurudan yaklaşık 16 binini reddettiği aktarıldı. Bunu sırasıyla 115 bin 114 ve 48 bin 807 vize başvurusu ile Fransa ve Hollanda takip etti. İlgili ülkelerin yetkilileri sırasıyla Türkiye’nin Schengen vizesi için 15 bin 435 ve 15 bin 913 başvurusunu reddetti.

Fransa ve Hollanda’dan gelen ret oranı ise sırasıyla yüzde 21,4 ve yüzde 19,9 olarak tespit edildi. Yunanistan, en çok başvuru alan 4 ülke arasında yüzde 9,6 oranla en az vize reddi kararı alan ülke oldu. Veriler, 2022’de Estonya’nın Türkiye’den yapılan başvuruların yüzde 52.1’ini, Finlandiya’nın yüzde 40.6’sını, Belçika’nın yüzde 37.7’sini reddettiğini gösterdi. En az ret oranının tespit edildiği ülkeler ise yüzde 7.6’yla Lüksemburg, yüzde 7.93’le İtalya ve yüzde 10.85’le Polonya oldu.

Ret oranlarının 2019’a göre iki kat artmasıyla ilgili Estonya, Finlandiya, Fransa ve İsviçre dışişleri bakanlığı yetkilileri, Euronews Türkçe’ye açıklamalarda bulundu. Estonya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri “Burada sorun, vize başvurusunda bulunurken sunulan seyahatin amacını kanıtlayan belgelerin güvenilirliği. Bir de varış yerinin başka bir Schengen ülkesi değil Estonya olduğundan şüphe duyulması” açıklaması yaptı. Finlandiya’dan “Sorun politik olarak görülmemeli” açıklaması gelirken Fransız ve İsviçreli yetkililer de başvuruların kriterleri karşılamadığını ileri sürdü.

Almanya bir şey mi demek istiyor

Almanya bir şey mi demek istiyor

Almanya bir şey mi demek istiyor