AKP'li Şamil Tayyar ASAL araştırmanın anket sonuçlarını paylaşarak partisine ağır eleştirilerde bulundu.

ANKET SONUÇLARINI PAYLAŞTI

ASAL Araştırma  tarafından yapılan bir anketi de gündeme taşıyan Şamil Tayyar, anket sonuçlarına göre Türkiye’nin en büyük sorununun yüzde 65,3 ile hayat pahalılığı olduğunu belirterek, araştırmaya katılımcıların verdiği yanıtlardan siyasi partilerin çıkaracağı çok fazla ders olduğuna dikkat çekti.

"İlginç olanı, ‘bu sorunu hangi parti çözer’ sorusuna verilen cevaptır. Ankete katılanların yüzde 30.9’u ‘hiçbiri’ diyor. Bu cevap tüm partileri geride bırakıp birinci sıraya yerleşiyor" diyen Tayyar, "Ankete katılanların yüzde 30.9’u ‘hiçbiri’ diyor. Bu cevap tüm partileri geride bırakıp birinci sıraya yerleşiyor. AK Parti yüzde 22.4, CHP yüzde 20.8 oranında çözüm adresi olarak görülüyor. Bu sonuçlardan çıkarılacak çok ders var. Yerel seçimlerde birinci olan CHP, hâlâ iktidar umudu değil ama iktidar partisinin ensesinde. İktidar  partisi AK Parti ise hâlâ oyunda ama değişim talebine henüz tepki vermediği için yeni bir umut dalgası oluşturamıyor. Asıl tehlikeli olan ‘hiçbiri’ seçeneğidir. Siyasi partiler çözüm adresi olmaktan çıkarsa vesayet odakları güçlenir veya yeni siyasi arayışlar başlar. Yeni partiler kurulması demokratik süreçtir, çok da dert değil ama vesayet odaklarının güçlenmesi demokratik rejim açısından ciddi tehdittir. Partilere, özellikle iktidar partisine büyük görev düşüyor. Toplumun umutlarını söndürmeyin, hayallerini yıkmayın" ifadelerini kullandı.

AKP’de ‘yeniden yapılanma’ tartışmasını gündeme getiren Tayyar, "Her şey Mehmet Şimşek’in başarısına bağlanmış durumda" diyerek partisini eleştirdi.

MEHMET METİNER DE ELEŞTİRDİ

AKP yönetiminin değişim talebine direndiğini ifade eden Şamil Tayyar, seçim yenilgisinin ekonomideki olumsuzluklara bağlandığını söyledi. Mehmet Metiner ise yanlış yöntemle doğru sonuca gidilemeyeceğini belirtti.

AKP’nin Kızılcıhamam kampında belirlenen ‘yeniden yapılanma’ yöntemine yönelik eleştiriler devam ediyor. Eski Milletvekili Şamil Tayyar’ın ardından Mehmet Metiner de ‘aşağıdan yukarı’ yeniden yaplınama’ yöntemini ağır dille eleştirdi.

"Sandıkta dayak mı yemek gerekiyordu?"

Eski AK Parti  Milletvekili Şamil Tayyar, TGRT Haber canlı yayınında bugün açıklanan kamuda tasarruf paketi üzerine değerlendirmede bulundu.

Tayyar, "Ortaya konan tedbirler sadece bugünkü açıklamalarla sınırlı değil. Sayın Bakan Şimşek'in belirttiği gibi vergi  adaletsizliğin giderilmesi, kayıt dışılığın giderilmesi gibi yeni paketler de gelecek. Harcamalarda kısıtlamaya gidilmesi için sandıktan düşük oy almaya gerek yoktu. Böyle bir tedbir almak için sandıkta dayak mı yemek gerekiyordu?" şeklinde konuştu.

'Devamlı Suyu Bulandıranlar'Demişti: Devlet Bahçeli’nin Tepkisi AKP'de 10 İsme mi? 'Devamlı Suyu Bulandıranlar'Demişti: Devlet Bahçeli’nin Tepkisi AKP'de 10 İsme mi?

"GELİR DENGESİZLİĞİ GÖZE BATTI"

Gelir gurupları arasında çok ciddi dengesizlik oluştu. Zengin daha zengin oldu. Orta direk neredeyse azaldı, onların önemli bir kısmı da alt tabakaya yaklaştı. Gelir dağılımındaki dengesizlik ve derin yoksulluk  ister istemez göze battı.

"BU REFORM DEĞİL OLMASI GEREKEN"

Bugün iki bakanımızın açıkladığı tasarruf tedbirleri, aslında bir reform değil olması gerekendi. AK Parti 2002'den beri zaten böyle yönetiyordu. Son zamanlardaki fuzuli açıklamalar şimdi kısılıyor.

Editör: Ahmet Kacır