Eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Tek Bir Tane Kayıt Yok: Erdoğan'ın Diplomasını Çok Aradı Ama Bulamadı Eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Tek Bir Tane Kayıt Yok: Erdoğan'ın Diplomasını Çok Aradı Ama Bulamadı

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan,  Kahramanmaraş merkezli depremlerin 3. gününde Kızılay'ın, AHBAP'a çadır satmasını "Felaketin tam göbeğinde çadır satmak da nedir?" başlıklı yazısında gündemine alarak tepki gösterdi.

Ahmet Hakan, "Olay aşağı yukarı şöyle gerçekleşmiş anladığım kadarıyla: 'Bana çadır ver, dağıtayım' diyen yardım derneği, Kızılay tarafından eli boş gönderilmek istenmemiş. Akla yurt dışı için hazırlanmış 2 bin 50 çadır gelmiş. Derneğe o verilmiş. İyi, güzel de tam da o anda para ilişkisine girilmesi de neyin nesi? Gün, rutin işlem yapma günü değil ki" dedi.

Kızılay Başkanı  Kerem Kınık'ın "rutin işlem" sözlerine tepki Ahmet Hakan, "Felaketin tam göbeğinde çadır satmak da nedir?" başlıklı yazısında şunları kaydetti:

"Depremin üçüncü gününü göz önüne getirelim: Afet büyük. 11 ilde perişanlık var. Enkazlardan canlar kurtarılıyor. Barınma için acil çadıra ihtiyaç var. Millet perişan. Göz gözü görmüyor.
Böyle bir ortamda Kızılay’ın çadır şirketinin, kendisinden çadır isteyen AHBAP’la 'Ver parayı / al çadırı' ilişkisine girmesi çok yadırgatıcı.
Normal zamanlarda bu tür işlemler, 'rutin işlem' olarak görülebilir. Ama söz konusu zaman, normal bir zaman değil ki. Afetin en zirve yaptığı bir günden söz ediyoruz.
Böyle bir günde eldeki tüm çadır stoklarının acilen deprem bölgesine sevk edilmesi gerekmez mi? 2 bin 50 çadır, ne diye elde tutuluyor ki? 'Yurt dışı için hazırlanmış çadır stoku' da nedir?
Ülke, yüzyılın en büyük felaketine maruz kalmış. Yurt dışıymış, stokmuş... Hiç bakılmaz, acilen deprem bölgesine sevk edilmez mi?"