Salgın ve Ukrayna işgalinden etkilenen küresel ekonomi, Avrupa’yı da vurdu. ABD basınında yayınlanan bir raporda, Avrupa’daki hisse senedi fonlarından çekilen paraların yılın başından bu yana neredeyse 30 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

ABD merkezli Bloomberg’in Bank of America analistlerinin yaptığı bir çalışmaya dayandırdığı raporunda, Avrupa merkezli hisse senedi fonlarından 16 haftadır aralıksız yatırım çıkışlarının yapıldığı ve rakamın 27 milyar doları bulduğu belirtildi.

Rapora göre, yılın başından bu yana toplam para çekme miktarı 27 milyar doları buldu ve Avrupa, yalnızca geçen hafta 4,6 milyar dolarla büyük bölgeler arasında en büyük çıkışı kaydetti.

Bir Sen Eksiktin Amerika: Belirsizliği Soru İşaretleri Doğurdu Bir Sen Eksiktin Amerika: Belirsizliği Soru İşaretleri Doğurdu

‘BU YIL İLK OLUYOR’

Analistler, bölgenin düşük performansını, ABD'de çok daha büyük bir varlığa sahip olan yüksek sermayeli teknoloji hisselerine yönelik artan yatırımcı tercihine bağlıyor. ABD merkezli teknoloji şirketlerinin Nasdaq endeksi son dönemde yüzde 32 artarak 1999'da görülen yüzde 61'lik artıştan bu yana en iyi ikinci altı aylık dönemi yaşıyor.

İngiltere merkezli Barclays’dan Stratejist Emmanuel Cau, "Teknolojiye maruz kalma, bölgesel sermaye akışlarını yeniden yönlendiriyor, ABD hisse senetlerine ve dolara fayda sağlıyor. Avrupa, haziran ayında geri çekilen tek büyük bölge oldu” ifadelerini kullandı.

Cau, "Aksine, ABD'li yatırımcılar, faaliyet verilerindeki zayıflamanın bölgeden daha fazla çıkışa yol açmasıyla bu yıl ilk kez Avrupa hisse senetlerini satmaya başladı" diye ekledi.

MORGAN STANLEY ‘DÜŞÜŞ’ BEKLİYOR

Geçen ay, Morgan Stanley analistleri, devam eden parasal sıkılaşma, kötüleşen likidite ve güçlenen doların ortasında ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle bu yaz Avrupa’daki hisse senetlerinde yüzde 10'luk bir düşüş öngörmüştü.