HAMAS’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının 7 Ekim sabahı "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı operasyon başlatmasının ardından, İsrail ve Gazze arasındaki çatışmalar şiddetlenerek sürüyor.

18 gündür ölüm kusuyor

İsrail uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin Cebaliya, Şeyh Rıdvan, Han Yunus ve Eş-Şati Mülteci kampları ile Beyt Lahiya ve Refah'ta sivillerin evlerini hedef aldı. Filistin haber ajansı WAFA'nın sağlık kaynaklarından naklettiği haberde, Han Yunus'taki saldırıda, aralarında çocukların da olduğu en az 23 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı belirtildi. Enkaz altında hala çok sayıda kişi olduğu ve çalışmaların devam ettiği aktarıldı. Refah kentindeki saldırılarda ise en az 30 Filistinli yaşamını yitirdi. Cebaliya ve Eş-Şati mülteci kampları ile Beyt Lahiya'daki saldırılarda da çok sayıda ölü ve yaralı olduğu ifade edildi. Cebaliya Beled bölgesinde ise El-İhsan Camii, saldırılar sonucu tamamen yıkıldı.

GAZZE'DEKİ ENDONEZYA HASTANESİNDE ELEKTRİK SORUNU

Öte yandan, bölgedeki sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, yakıt tükendiği için Gazze'nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesinde elektrikler kesildi. Elektrik olmaması nedeniyle hastaların ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığı ifade edildi. Quds Press haber ajansının haberine göre HAMAS hareketi, yazılı açıklamasında, hastanede yakıtın bitmesi sebebiyle yaşanan elektrik kesintisini insanlık suçu olarak niteleyerek Arap ülkelerine, İslam dünyasına ve Birleşmiş Milletler’e (BM), yakıt tedariki için çağrıda bulundu. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari ise uluslararası toplumun Gazze'ye yakıt tedarik edilmesine ilişkin çağrılarına rağmen "Gazze'ye yakıt girişine izin verilmeyeceğini" yineledi.

İSRAİL ORDUSU, BATI ŞERİA'NIN BİRÇOK KENTİNE BASKIN DÜZENLEDİ

Filistin haber ajansı WAFA'nın aktardığı gelişmelere göre İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerine baskınlar düzenledi. Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Caba beldesinde evlere giren İsrail güçleri, evleri boşalttıktan sonra teftiş yaptı, köyde insanların dolaşmasına engel oldu. Nablus kentinin kuzeybatısındaki Burka beldesine büyük bir askeri grupla baskın düzenleyen İsrail güçleri, beldeye yoğun silah atışlarıyla giriş yaptı, evlerde aramalarda bulundu. İsrail güçleri, Cenin kentinin güneyindeki Yabed beldesine de büyük bir grup askerle baskın düzenledi. El-Arka köyü ve el-Cilme kontrol noktasında İsrail güçlerinin girişi, Filistinliler tarafından engellenmeye çalışıldı. Öte yandan Kalkiliye kenti kuzey girişinde yaşanan kargaşada, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu elinden yaralanan Filistinli genç hastaneye kaldırıldı.

İSRAİL ORDUSU, LÜBNAN'IN GÜNEYİNDE BİR ASKERİ KOMPLEKSİ VE GÖZETLEME NOKTASINI VURDU

Yedioth Ahranoth gazetesinin İsrail ordusundan aldığı bilgiye dayandırdığı habere göre, orduya bağlı bir uçak, Lübnan'ın güneyindeki Şeba Çiftlikleri'ndeki bir hücreyi hedef aldı. İsrail gazetesi, ordu sözcüsünden aktardığı haberde, Hizbullah'ın altyapısına yönelik saldırı düzenlendiğini, hedef alınan yerler arasında, askeri bir kompleks ve gözetleme noktasının da bulunduğunu yazdı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Şeba Çiftlikleri bölgesi yakınlarında, sınırın Lübnan tarafında silahlı unsurların tespit edildiği ve havadan vurulduğu kaydedildi. Öte yandan Lübnan resmi haber ajansı NNA'nın haberine göre, İsrail savaş uçakları, ülkenin en güneyindeki Kefr Kila ve Tel Nahhas bölgelerine düzenledikleri saldırıda Hizbullah'a bağlı "Sınırsız Yeşil Cemiyeti" merkezini de hedef aldı.

GAZZE'DE İSRAİL'İN GECE BOYU SÜREN SALDIRILARINDA 120 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

İsrail ordusu, önceki gece boyunca Gazze'nin birçok bölgesine yoğun hava saldırıları düzenledi. Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, İsrail savaş uçaklarının gece Gazze'nin çeşitli bölgelerinde sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da olduğu en az 120 kişi yaşamını yitirdi. Han Yunus, Refah, Beyt Lahiya, Cibaliya kentleri ile Beric Mülteci Kampı'nda sivil yerleşim yerleri hedef alınırken saldırılarda onlarca kişinin de yaralandığı aktarıldı.

İSRAİL ORDUSU, BATI ŞERİA'DA YAKLAŞIK 50 FİLİSTİNLİYİ GÖZALTINA ALDI

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin gece saatlerinden beri Doğu Kudüs ve Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde 50'yi aşkın Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edildi. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da gözaltına aldığı Filistinli sayısının 1265'e ulaştığı kaydedildi.

İSRAİL POLİSİ, FİLİSTİNLİ OYUNCUYU GÖZALTINA ALDI

İsrail polisi, İsrail vatandaşı Filistinli oyuncu Maisa Abd el-Hadi'yi "HAMAS’a destek" verdiği iddiasıyla gözaltına aldı. İsrail polisinden konuya dair yapılan yazılı açıklamada, adı verilmeden Nasıra'da bir oyuncu ve sosyal medya fenomeninin "yasaklı örgütü öven ve nefret içerikli" paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.

İSRAİL ORDUSU, ÖĞLE SAATLERİNDE GAZZE’NİN KUZEYİNİ YOĞUN ŞEKİLDE BOMBALADI

Gazze’ye 18 gündür bomba yağdıran İsrail ordusu, öğle saatlerinde kuzeydeki bölgelere yeniden yoğun saldırı başlattı. Savaş uçakları Beyt Hanun Mahallesi’nin de yer aldığı bölgelere çok sayıda saldırı düzenledi. Hava saldırılarının yanı sıra İsrail ordusuna ait obüsler de bölgeyi bombaladı.

MESCİD-İ AKSA'DA FİLİSTİNLİLERE GETİRİLEN KISITLAMALAR SÜRÜYOR

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi ve buradaki Mescid-i Aksa'ya yönelik baskılarına devam ediyor. Eski Şehir bölgesinde güvenlik bariyerleri kuran İsrail güçleri, Mescid-i Aksa çevresinde yoğun varlığını sürdürüyor. İsminin açıklanmasını istemeyen Filistinli kaynaklar, İsrail polisinin, Aksa'ya Filistinli genç erkek ve kadınların girişini kısıtladığını, 60 yaş civarı Filistinlilerin girişine izin verdiğini aktardı.

İSRAİL POLİSİNDEN ZORUNLU ASKERLİĞİ PROTESTO EDEN HAREDİ YAHUDİLERİNE MÜDAHALE

İsrail polisi, Doğu Kudüs'te askere alma bürosu önünde zorunlu askerlik karşıtı protesto düzenleyen Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilere müdahale etti. Sosyal medyada, Torah Judaism adlı kullanıcının X hesabından konuyla ilgili açıklama ve görüntü paylaşıldı. Görüntülerde İsrail güçlerinin, giydikleri siyah kıyafet ve saçlarının favori kısımlarını uzatmalarıyla dikkati çeken Yahudilerin protestosuna sert bir şekilde müdahale ettiği görülüyor.

İSRAİL'İN GAZZE'DE ÜÇ BÖLGEYİ HEDEF ALAN SALDIRILARINDA EN AZ 25 KİŞİ ÖLDÜ

Gazze'deki hükümetin medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze'nin Cibaliya beldesi, En-Nuseyrat Mülteci Kampı ve Beyt Lahiya beldelerini bombaladığı belirtildi. Açıklamada, saldırılarda en az 25 kişinin hayatını kaybettiği ve cesetlerin enkaz altından çıkarılmaya çalışıldığı aktarıldı.

FİLİSTİN DIŞİŞLERİ BAKANI MALİKİ'DEN BMGK'YA GAZZE ELEŞTİRİSİ

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1000'den fazla cesedin binaların enkazı altında kaldığını vurgulayarak, "Son iki haftada 5 binden fazla Filistinli öldürüldü. BMGK'nın Gazze'deki katliamı durdurmadaki başarısızlığının devam etmesi kabul edilemez" dedi. İsrail'in işgalini sonlandırma ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde Filistin devletini kurmanın barışa açılan tek yol olduğuna işaret eden Maliki, "Güvenlik ve barış çocukları öldürüp evleri yıkarak elde edilemez. İsrail Gazze'deki kadın ve çocuklardan intikam alıyor. BMGK'nın Gazze'de ateşkes çağrısı yapması için kaç çocuk ve sivil ölmesi gerekiyor?" diye konuştu.

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANI, AÇIKLAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİĞİ GUTERRES İLE GÖRÜŞMESİNİ İPTAL ETTİ

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesini iptal ettiğini duyurarak "7 Ekim'den sonra dengeli yaklaşım diye bir şey yok. HAMAS yeryüzünden silinmeli" ifadelerini kullandı. Guterres, HAMAS’ın İsraillilere yönelik saldırılarının "Filistin halkını toplu cezalandırmayı meşru kılamayacağını" vurgulayarak "Savaşların bile kuralları vardır" demişti.

İSRAİL, LÜBNAN’IN GÜNEYİNDEKİ MERCAYUN İLÇESİNİ VURDU

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde, İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle Mercayun ilçesinde bazı evlerin zarar gördüğü belirtildi. Ayrıca İsrail’e ait topçu birliklerinin Rmeyş beldesinin çevresini vurduğu kaydedildi.

SURİYE'DEN İSRAİL'E İKİ ROKET ATILDIĞI DUYURULDU

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye topraklarından iki roket atıldığı ve roketlerin boş araziye düştüğü bildirildi. Atılan roketler nedeniyle işgal altındaki Golan Tepeleri'nde sirenlerin çaldığı belirtilerek İsrail ordusunun roketlerin atıldığı bölgeyi topçu saldırısıyla vurduğu kaydedildi.

Kaynak: Milli Gazete