Vergi uzmanı Ozan Bingöl'ün yaptığı hesaplamaya göre 1 paket sigaranın %80'i vergiye gidiyor.

Bingöl, bir paket sigaranın %80'i olan 16 dal sigaranın vergiye gittiğini söyledi.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 50 liraya satılan bir paket sigaranın 40 lirasının vergiye gittiğini belirtti. Kalan 10 liranın ise hem üretim maliyeti, hem dağıtım masrafı hem de kar payını kapsayan %20'lik kısım olduğunu belirtti.

24 Milyar Dolarlık Sıcak Para Geldi:Dünyanın En Yüksek faizini Alan Kaçıyor 24 Milyar Dolarlık Sıcak Para Geldi:Dünyanın En Yüksek faizini Alan Kaçıyor

4 SANA 16 DEVLETE

Bu hesaplamaya göre, 1 paket sigara alan bir kişinin 16 dalı devlete 4 dalı kendine aldığı ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili X hesabından hesaplama paylaşan vergi uzmanı Ozan Bingöl şunları yazdı:

"Bugün 50 liraya satılan bir paket sigarada vergi yükü yaklaşık %80 civarındadır. 50 liralık bir paket sigaranın ortalama 40 lirası vergidir. Geri kalan 10 TL ise üretici maliyeti, dağıtım gideri, satıcı kârı gibi unsurlardır. Yani bir paketteki 20 dal sigaranın 16 dalı vergidir."

Sigara fiyatlarına gelen zam yağmuru devam ediyor. JTİ, BAT ve Philip Morris'in ardından Imperial Tobacco grubuna da zam geldi.

Sigaraya yine okkalı zam geldi! Bir sigara grubu daha fiyatları arttırdımask

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, JTİ, BAT ve Philip Morris'in ardından Imperial Tobacco grubuna zam geldiğini duyurdu. 

Başkan Erol Dündar'ın yayınladığı listeye göre; Imperial Tobacco grubunun en pahalı sigarası 57 liraya yükselirken, en ucuz sigarası 45 lira oldu. (Davidff)

Zamlı fiyatlar bugün itibarıyla geçerli olacağı belirtildi. Dün ise Philip Morris grubuna zam yapılmıştı.

Not: Sigara markalarının basın yoluyla yayınlanması yasak olduğu için markalar mozaiklenmiştir. 

Editör: Ahmet Kacır