Geçtiğimiz yıl elektriğe yüzde 200, doğal gaza yüzde 164 oranında enerji zamları yapıldı. CHP'li Ahmet Akın 2019-2022 dönemini kapsayan sürecinde faturasını ödeyemeyen hane sayısının 3 kat arttığını kaydederek "Türkiye’de ortalama her 7 haneden 1’i faturasını ödeyemiyor" ifadelerini kullandı.

Zam rüzgarı altında yaşayan vatandaşların gelirinin yüzde 10'dan fazlası enerji kalemine harcanıyor. CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın 2018 yılından bu yana yanlış politikalarla enerjide bir tahribat yarattığını kaydederek seçimlere az bir zaman kala bunu perdelemeye çalıştığını ifade etti.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, CHP’li Akın enerji yoksulluğunu şu sözlerle ifade etti:

'TAHRİBATI VAATLERLE GİZLİYORLAR'

AK Parti iktidarı özellikle 2018 yılından beri yanlış politika ve yanlış tercihlerle enerjide yarattığı tahribatı seçimlere kısa bir süre kala perdelemeye çalışıyor.

Yıllarca zam üstüne zam yapan bu iktidar, Türkiye’nin gücü olan Karadeniz doğal gazı başta olmak üzere enerji alanında çeşitli vaatlerle ülkemizde yaşanan enerji yoksulluğunun görünür olmasını engellemeye çalışıyor. 2022 yılında elektrikte yüzde 200, doğalgazda yüzde 164 oranıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük enerji zamlarını yapan iktidar, Türkiye’de derin bir enerji yoksulluğu yaşanmasına neden oldu” dedi.

'VATANDAŞ FATURALARINI ÖDEYEMİYOR'

İktidar gizlemeye çalışsa da resmi rapor ve sayılara göre Türkiye’de hanelerin artık enerjiye erişmekte zorlandığının görüldüğüne işaret eden CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

2018 yılında ucuz, kesintisiz ve kaliteli enerji vaat eden AK Parti; vatandaşlarımız temel bir hak olan enerji faturalarıyla adeta ezilmesine seyirci kalıyor. İlk olarak 2019 yılında başlayan elektrik tüketim desteği kapsamında 1 milyon 343 bin 109 hane bulunuyordu. Yıllar itibarıyla uygulanan yanlış politikalarla birlikte özellikle 2022 yılında yapılan zamla bu sayı 3 milyon 690 bin 582 haneye kadar çıktı. Buna göne 2019-2022 dönemini kapsayan 3 yılda faturasını ödeyemez durama gelen hane sayısı neredeyse 3 kat arttı. İktidarın yarattığı bu tabloya göre Türkiye’de ortalama her 7 haneden 1’i faturasını ödeyemiyor.”

'ENERJİ SOSYAL TEMEL HAK OLACAK'

Karar'da yer alan habere göre, İktidarımızda enerji yoksulluğunu gözeten ve halkın enerjiye rahat ulaşımını sağlayacak kamu politikaları oluşturmak önceliğimiz olacak. Biz enerjiyi temel bir hak olarak görüyoruz. Enerji yoksulluğunu yönetmek yerine enerji yoksulluğunu bitirecek adımlar atacağız. Hane halkının yanı sıra geçimini tarım ve ticaretten sağlayan, elektrik faturasını ödemekte zorlanan çiftçilerimize ve esnaflarımıza rahat bir nefes aldıracağız. Kamu eliyle enerji yatırımlarını ‘girişimci devlet modeliyle’ birlikte belediye, kooperatif gibi kurumlar ve özel sektör ile işbirlikleri yapılarak hayata geçireceğiz. Enerji sosyal temel bir hak olacak.