İmar kanununa aykırı kafeyi yıkmak isteyen İBB'yi, polislerin kafenin etrafını sararak engellemesine tepki yağarken, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, polisin müdahalesini dokuz maddede anlattı.

Üsküdar Kaymakamlığı'nın geçtiğimiz günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) imar kanununa aykırı kafeyi yıkmasını polisle engellemesi tepkilere neden olmuştu. Olayın ardından İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, kanuna aykırı kafenin polis tarafından çevrilmesini dokuz maddede anlattı.

Buğra Gökçe, Twitter hesabından “Bir dönemin özelliklerini ortaya koyan ibret vesikası fotoğraf nasıl ortaya çıktı sizinle paylaşmak isterim” diye yazarak madde madde şöyle sıraladı:

*Mimar Sinan’ın emaneti 443 yıllık tarihi Kuşkonmaz Camii’nin yanına, Üsküdar sahiline kaçak kafe yapıldı. Biz bu kaçak yapıların tahliyesini Üsküdar Kaymakamlığı’ndan talep ettik ancak bu talebimiz anlaşılmayan (!) nedenlerle yerine getirilmedi.

*2022 tarihinde İmar Kanunu gereğince büyükşehir belediye encümenimiz tarafından oy birliğiyle bu kaçak kafelerin yıkılmasına ve idari para cezası verilmesine karar verildi.

'YÜRÜTMENİN DURDURULMASI' KARARI REDDEDİLDİ

*Kaçak kafe sahipleri bu karara karşı dava açtı. Bu yıl 29 Mart tarihinde mahkeme ‘yürütmenin durdurulması’ talebini reddetti.

*Kaçak kafe sahipleri bu karara itiraz ettiler, yapılan itiraz da bölge idare mahkemesince reddedildi.

*10 Nisan 2023 tarihinde belediyemiz yıkım ve tahliye işlemini gerçekleştirmek istedi. Bu işlem İstanbul Valiliği Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından İmar Barışı kapsamında verilen ‘yapı kayıt’ belgesi gerekçe gösterilerek engellendi.

*Halbuki İmar Kanunu’nun geçici 16’ıncı maddesi ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği yapı kayıt belgesi imar açısından fazladan bir hak sağlamayacağı gibi idari para cezası ve yıkım kararının uygulanmasına engel olmaz.

1-008.jpgİBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe

'KAÇAK YAPILAR MEŞRULAŞAMAZ, KARAR YIKIMA ENGEL OLAMAZ'

*3194 sayılı ve 2863 sayılı kanunlar çerçevesinde doğal sit alanlarında da imar denetim yetkisi İlçe ve Büyükşehir Belediyelerindedir. Dolayısıyla adında ‘çevre’ bulunan bakanlık doğal sit alanındaki bir yeşil alanı imara açan bir planı onaylasa dahi kaçak yapılar meşrulaşamaz ve bu karar yıkıma engel olmaz.

*Çevre şehircilik il müdürlüğünce yıkıma engel olduğu iddia edilen tüm hususlar kaçak kafe sahiplerinin açtığı davalarda öne sürülmüş ancak mahkeme bu itirazları hukuka uygun bulmamış ve reddetmiştir.

*Bütün bunlara rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlüğü bir yazı yazarak kaçak bir yapının yıkılmasını engellemek için devletin polisini yapının önüne çıkarttı.

'BAKANLIK YEŞİL ALANI İMARA AÇIYOR'

Gökçe paylaşımının ardından şunları da yazdı:

“Bakanlık doğal sit alanındaki kaçak yapıyı korumak için doğal sit alanındaki yeşil alanı imara açıyor, Mimar Sinan emaneti bei asırlık bir camiinin yanında, hepimize, bütün İstanbullulara ve 85 milyon vatandaşımıza ait olan bir yerde yapılan kaçak yapıyı, doğayı ve şehirleri koruması gereken bakanlık yasaya aykırı olarak koruyor.

Karar'da yer alan habere göre, Doğayı ve şehrimizi korumak için biz de böyle bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Hukuka, akla, mantığa ve insafa aykırı bu durumu İstanbulluların takdirine saygıyla sunuyorum.”

Resim