Şaşaalı reklâmlarla duyurusu yapılan 2023 hedefi; yılın 7’nci ayının sonuna gelindiğinde, Merkez Bankası Başkanı tarafından, “2025 yılı sonrasını istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz” ifadesiyle 2025 yılı sonuna ertelendi. Yeni hedefin 2025 yılı sonu olduğunu açıklayan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2023 sonu enflasyon tahminlerini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e, gıda enflasyonunu ise 61,5 seviyelerine yükselttiklerini söyledi.

2025 SONRASI, İSTİKRAR DÖNEMİNİN BAŞLANGICI OLABİLİR

Ağır ekonomik şartlar ve enflasyon ortamında sanayiciden esnafa, çiftçiden emekli, memur ve işçiye, toplumun her kesimi iktidardan kısa zamanda çözüm beklerken, Merkez Bankası acı reçeteyi ortaya koydu. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2025 yılını istikrarın başlangıcı olarak gördüklerini ifade ederek, “2025 yılı sonrasını istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken, öngörülebilirlik artacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nu Merkez Bankası İdare Merkezi'nde düzenlediği bilgilendirme toplantısında açıkladı. Erkan, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58'e yükselttiklerini, 2024 yıl sonu tahminini yüzde 33'e güncellediklerini ve 2025 yıl sonunda enflasyonun yüzde 15'e gerileyeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Bir önceki Enflasyon Raporu'ndan bu yana spot ve vadeli piyasalarda ham petrol fiyatlarının öngörüleriyle uyumlu gerçekleştiğini belirten Erkan, petrol fiyatlarına ilişkin varsayımlarının yatay seyrettiğini ifade etti.

KIRMIZI ET VE KIRMIZI ETLE BAĞLANTILI BELİRGİN ARTIŞLAR GÖZLENDİ

Erkan, emtia ve enerjide vadeli piyasalara yansıyan jeopolitik ve arz yönlü etkiler nedeniyle, 2024 yılına ilişkin ithalat fiyatları varsayımlarını yukarı yönlü güncellediklerini dile getirdi.

Yurt içi gıda fiyatlarındaki artış eğiliminin arz yönlü sorunlar ve piyasa yapısındaki yetersizlikler nedeniyle devam ettiğini vurgulayan Erkan, son dönemde kırmızı et ve kırmızı etle bağlantılı işlenmiş gıda ürünlerinde belirgin artışlar gözlendiği bilgisini verdi.

MERKEZ, YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİNİ 22,3’TEN 58’E YÜKSELTTİ

Milli Gazete'nin manşetinde yer alan habere göre, Erkan, kırmızı et yanında, arz koşullarının etkilediği sebze fiyatlarında da yüksek oranlı artışlar izlediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Önümüzdeki dönemde gıda fiyatları enflasyonunun 2023 yılını yüzde 61,5 seviyesinde, 2024 yılını ise yüzde 35 düzeyinde tamamlayacağı varsayımını tahminlerimize yansıttık. Bu çerçevede, enflasyon patikamızda önemli bir güncelleme gerçekleştirdik. 2023 yılsonu enflasyon tahminimizi yüzde 58'e yükselttik. 2024 yılsonu tahminimizi yüzde 33'e güncelledik. 2025 yıl sonunda enflasyonun yüzde 15'e gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Tahmin patikamızdaki revizyon, 2023 yıl sonu için 35,7 puan, 2024 yıl sonu için ise 24,2 puan olmuştur." Enflasyonda gelecek yıl zirveyi ne zaman ve hangi seviyede görmeyi beklediklerinin sorulması üzerine Erkan, zirveyi 2024'ün 2. çeyreğinde ve yüzde 60 civarında beklediklerini bildirdi.

“DAHA YÜKSEK BANKNOT ÜSTÜNDE ÇALIŞMIYORUZ”

Kur Korumalı Mevduat (KKM) düzenlemesine yönelik Hazine desteğinin Merkez Bankası’na devrine ilişkin soru üzerine Erkan, "Zaten Hazine bütçesinde bu şekilde oynaklıkların olmaması lazım. Bütçenin öngörülebilir olması için bunun olmaması lazım. Sayın Bakan (Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek) gayet net şekilde söyledi ve katılıyoruz. Bizim Merkez Bankası tarafından KKM'nin yönetilmesi, bütünsellik açısından daha uygundur" değerlendirmesinde bulundu. 200 liradan daha yüksek banknotun basılmasının gündemde olup olmadığına ilişkin soru üzerine Erkan, "Daha yüksek banknot üstünde çalışmıyoruz. Hedefimiz, enflasyonla mücadeledir" dedi.

2025 SONRASINI İSTİKRAR DÖNEMİNİN BAŞLANGICI OLARAK GÖRÜYORUZ"

Erkan, söz konusu gelişmeler sonucunda enflasyonun ana eğilimi ve beklentilerin tutarlı bir şekilde iyileşmeye başlayacağını ifade ederek, "2025 yılı sonrasını ise istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken öngörülebilirlik artacaktır, kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Kredi Kartı Kullananlar Zandı: Gecikme Faiz Oranları Yükseldi Kredi Kartı Kullananlar Zandı: Gecikme Faiz Oranları Yükseldi

“MERKEZ”İN ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE YÜZÜN ÜSTÜNDE ŞAŞTI

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonda zirveyi 2024’ün 2. çeyreğinde ve yüzde 60 civarında beklediklerini bildirdi.

Yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, “2023 yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 58’e yükselttik, 2024 yıl sonu tahminimizi yüzde 33’e güncelledik, 2025 yıl sonunda enflasyonun yüzde 15’e gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Tahmin patikamızdaki revizyon, 2023 yıl sonu için 35,7 puan, 2024 yıl sonu için ise 24,2 puan olmuştur” dedi.

Milli Gazete