Maraş merkezli iki depremin yaraları 3'üncü haftada da sarılamıyor, temel ihtiyaçtan çadır sorununa kadar birçok alanda eksiklikler söz konusuyken Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak bazı devlet kurumlarını eleştirenlere öfke ve hakaretle karşılık verdi. Muhalefet siyaset yapmakla suçlanırken devlet televizyonu TRT enkazdan seçim propagandası çıkardı. Afet bölgesinde drone uçuran TRT, klibin sonuna Erdoğan'ın sesini ekledi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde can kaybı 44 bin 218 oldu. Henüz tamamlanmayan hasar tespitlere göre yıkık ve yıkılacak bina sayısıysa 164 bin 321.

Deprem felaketinde birinci hafta bitmeden iktidarın “Yaraların hızla sarıldığı”, “Her yere yetişildiği”, “Her şeyin kontrol altında olduğu” savunmalarına rağmen afet bölgesinde 20 gündür 'Çadır bekliyoruz, çadır yok' isyanı sürüyor.

Tüm Türkiye afet bölgesi için seferber olurken birçok partiden belediyeler de depremzedelerin yardımına koştu. Ancak iktidar kanadı bağış toplayan yardım kuruluşlarından sendikalara, afetin 3. günü bölgeye giden AFAD'ı eleştiren muhalefete kadar her kesimi dışlayıcı ve suçlayıcı bir tutum sergiledi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Sözcüsü Fuat Oktay’dan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kadar “Cumhur İttifakı sahada, siz kimsiniz, bizden başka kimse bağış toplayamaz” gibi ifadeler dikkat çekti.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet nerede, Kızılay nerede?” diye soranlara “Ahlaksız, namussuz” hakaretleriyle yanıt vererek, “Kış şartlarından kaynaklanan bazı eksiklikler olsa da” depremin ilk anlarından itibaren tüm imkanların seferber edildiğini savunmayı sürdürdü.

TRT'DEN SEÇİM PROPAGANDASI

İktidar, depremin ilk günlerinde sessizliğe bürünen ancak devletin ihmalini ve eksikliklerini ortaya koyan muhalefeti siyaset yapmakla suçlarken devlet televizyonu TRT afet bölgesinde drone uçurarak, Erdoğan’ın sesiyle biten propaganda klibi hazırladı.

Klipte şu sözler yer aldı:

“Enkazlar temizleniyor, ‘güvenli hayat’ için yeni temeller atılıyor.

İlk günden beri sahada olan devlet depremin yaralarını sarmak için tüm gücüyle çalışıyor.”