Merkez Bankası,  politika faizini yüzde 15'ten yüzde 17,5'e yükseltti ancak bu karar, piyasa beklentilerinin altında kaldı. Piyasa anketlerinde Merkez Bankası'nın faizi 5 puan artırarak yüzde 20'ye çekeceği öngörülüyordu. Ancak, Türkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE) ile imzaladığı anlaşmalar sonrasında ülkeye sıcak para girişi beklentisiyle faiz oranı yüzde 17,5'e kadar gerilemişti.

Eski Merkez Bankası başekonomisti Hakan Kara, BAE ile yapılan 51 milyar dolarlık anlaşmaların 'faiz kararından sonra oluşabilecek olumsuz etkiyi kırmak için' bugüne yetiştirildiğini ifade etmişti.

EPDK Elektrik Tarifelerine Zam Yaptı EPDK Elektrik Tarifelerine Zam Yaptı

Ancak bu faiz artışı  hakkında Türkiye'deki ekonomistler karamsar değerlendirmeler yapmıştır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) Prof. Dr. Daron Acemoğlu da kararı 'hem anlamsız hem de endişe verici' olarak nitelendirdi.

Acemoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası'nın 2,50 puan faiz arttırması ve enflasyonun ve ekonominin geleceğini Orta Doğu'dan gelen paraya bağlanması gerçekten endişe verici. Bu ne yazık ki şu anki politikaların tek amaçlarının kısa dönemde kaynak sağlamak olduğunu vurguluyor."
"Yurtdışından finansmanın nasıl enflasyonu dizginleyeceğini hala anlamış değilim. Bunu bir teorisi var mı acaba?"
"Daha derin bir sorun: Türkiye'nin yapısal bozukluklarına çare getirecek hiçbir şey yapılmadığı aşikar. Belki ufak tefek faiz artışları ve Orta Doğu'dan gelen kaynaklarla seçime kadar ekonomi ayakta kalır, belki ayakta kalmaz. Ama ülkenin ekonomik potansiyelinin savrulduğu kesin. Çok yazık."