Türkiye’nin tanınan ekonomistlerinden Evren Devrim Zelyut dolar  borcu olanları ya da dolar almak isteyen vatandaşlara da uyarı olacak bir analizde bulundu.

FED Başkanı Jerome Powell dün Senato Bankacılık Komitesi'nde gerçekleştirdiği sunumda “Son ekonomik veriler beklenenden güçlü geldi. Bu nihai faiz oranlarının önceden öngörülenden daha yüksek olabileceğine işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

Büyük Zam İçin Tarih Verildi!:10 Bin Liranın Altında Telefon Kalmayacak Büyük Zam İçin Tarih Verildi!:10 Bin Liranın Altında Telefon Kalmayacak

Bu açıklama sonrası küresel para piyasalarında ciddi hareketlenmeler gözlemlendi. Türkiye’de dolar kuru 19 TL barajına çok yaklaşmışken bu açıklamanın da Dolar karşısında Türk Lirası’nı zayıflatacağı vurgulandı.

FED BAŞKANI DOLAR KURUNU DA VURDU

Powell’ın açıklamaları sonrası Twitter’da kısa bir değerlendirmede bulunan ekonomist Evren Devrim Zelyut “Dolar/TL için kötü haber geldi...FED Başkanı Powell, bu yıl görülecek güçlü ekonomik aktivitenin FED yetkililerini yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını söyledi.” İfadelerini kullandı.