Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı: TÜİK ve ENAG Verileri.... Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı: TÜİK ve ENAG Verileri....

Türkiye'deki ekonomik gidişatı ve artan beyin göçüne dikkat çeken ünlü ekonomist Ünlü ekonomist Daron Acemoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Acemoğlu, “Özgürlükler kısıtlanıyor. Türkiye’nin geleceğini iyice karanlık gören en parlak gençler yurt dışına gitmeye başladı. Az insan giderse problem yok ama sayı bu kadar çok olunca bu bir çöküşe yol açar ve Türkiye bunun eşiğinde” dedi.

Teknolojinin istihdam ve işsizlik üzerindeki etkilerini uzun zamandır inceleyen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye'deki ekonomik ve sosyal sorunlara yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet'ten Özlem Yüzak'a konuşan Prof. Dr. Acemoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yönetiminde yürütülen ekonomi programını şöyle yorumladı:

'TÜRKİYE'DE SİSTEM PROBLEMİ VAR'

"Ben önemli bir gelişme görmüyorum açıkçası. Herkes gibi ben de umutlu olmak istiyorum ama hâlâ çok büyük bir umut yok içimde. Zaten enflasyon bu düzeye çıktıktan sonra indirmek çok zor ama bir tek enflasyonu düşürüp Türkiye ekonomisin düzelteceğiz diye bir şey de yok. Çok daha derin problemleri var Türkiye’nin... Az önce de bahsettiğim gibi sistem problemi. Türkiye’nin gelişmek için artık önünde çok ufak bir pencere kaldı ama bunları kaçıracağız gibi duruyor. Şu anda bir tek faizleri artırıp yurtdışından bir iki bankadan kaynak getirip bu yapılmaz.

'TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ARTIK İYİCE KARANLIK OLDUĞU İÇİN...'

Türkiye teknolojiyi doğru kullanmıyor, bir kere yatırımda çok geride; ağırlıklı yatırımlar inşaat sektörüne gidiyor ama daha kötüsü kalifeye eleman yok. Lise altı eğitimi olanlar teknolojiyi kullanmakta zorlanıyorlar. İş yine doğru seçime geliyor. Doğru teknoloji olsa onlar da kullanır; bahçıvanın, işçinin, elektrikçinin kullanacağı teknolojiler de var. Ayrıca politik nedenlerden dolayı özgürlüğün kısıtlanması nedeniyle Türkiye’nin geleceği artık iyice karanlık görüldüğü için en parlak gençler yurtdışına gitmeye başladı. Az insan giderse problem yok ama sayı bu kadar çok olunca bir çöküşe yol açar ve Türkiye bunun eşiğinde..."