Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, “Yapılan araştırmalarda ülkemiz genelinde kumar, madde, teknoloji bağımlılığı ile diğer zararlı alışkanlıklara bağımlılığın azımsanmayacak boyutlara ulaştığı gözler önüne serilmiştir.” dedi.

Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi

TBMM Genel Kurulunda konuşan Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, bağımlılıkla mücadele bütçesinin tamamen kullanılmadığını ve 2023 yılında bağımlılıkla mücadele eğitimi verilecek genç sayısının 50 bin iken, 2024’te 44 bine düşürülmesinin endişe verici olduğunu kaydetti.

“GENÇLERİMİZ İFSAT EDİLİYOR”

Genç dimağların her türlü zararlı kaynaklarla ifsat edildiğine dikkat çeken Karaman, ‘‘Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, alkol, sigara başta olmak üzere en az bunlar kadar zararlı olan aşırı şeker tüketimi, obezite, dopamin bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklar yoluyla, gençlerimiz, inancından uzaklaştırılmakta, uçuruma itilmektedir. Bir diğer husus kumar bağımlılığıdır ki, bugün gençliğimizi tehdit eden en önemli unsurların başında gelmektedir. Özellikle yasadışı bahis oynatan internet siteleri üzerinden binlerce gencimiz kumara alıştırılmaktadır.’’ dedi.

“BAĞIMLILIK YAŞININ İLKOKUL SEVİYESİNE İNDİ”

Bağımlılıkla mücadelede önleyici faaliyetlerin yanı sıra bağımlıların tedavi, takip ve topluma kazandırılması süreçleriyle birlikte ailelere de bu süreç boyunca maddi ve manevi destek sağlanması gerektiğine değinen Karaman, ‘‘Ülkemizde 1 milyonu genç olmak üzere 10 milyon madde ve davranışsal bağımlı olduğunu ve bağımlılık yaşının ilkokul seviyesine indiği gerçeği göz önünde bulundurularak konu derhal ve ciddiyetle ele alınmalıdır. Cinayetlerin %60’ının, vücut bütünlüğüne karşı suçların %40’ının, cinsel saldırıların %33’ünün alkol ve madde bağımlıları tarafından gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulduğunda; kolluk kuvvetlerimiz başta olmak üzere herkesin elini taşın altına koyması ve tüm zararlı alışkanlıklara karşı toplumsal bilinç oluşturulması gerekmektedir.’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milli Gazete

Editör: Ahmet Kacır