Ekonomik kriz ve enflasyondaki artışlar, zam yağmurunun devam etmesine neden oluyor. Marketlerden pazara, fırınlardan birçok ürüne kadar A'dan Z'ye her şeye zam geldi. Benzin ve akaryakıt fiyatlarındaki üst üste gelen zamlarla İstanbul'da benzin fiyatı 32 lirayı aştı.

UÇAK BİLETİ TAVAN FİYATI 1650 TL OLDU

Vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşarken, uçak biletlerine de bir zam haberi geldi. İç hat uçak biletlerinde uygulanan 1150 TL'lik tavan fiyat uygulaması artık geçerli değil. Tavan fiyat uygulaması 1650 TL'ye yükseltildi. Ancak bu kural, Business sınıfı biletler ve aktarmalı uçuşlar için geçerli değil.

Havayolu şirketleri, yakıta gelen zamlar ve diğer maliyet artışları nedeniyle iç hat bilet fiyatlarında tavan ücretin artırılmasını talep ediyordu. 2022 yılının başında bu fiyat 599 TL seviyesindeydi. Ancak eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Binali Yıldırım'ın girişimiyle 2013 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, iç hatlarda ekonomi sınıfında tek yönde tavan ücret uygulamasını başlatmış ve tavan ücret 299 lira olarak belirlenmişti. Ancak şu an yaşanan ekonomik koşullar nedeniyle bu ücretlerde ciddi bir artış yaşanmış durumda.

Kaynak:Milli Gazete