Yeni yılın başlamasıyla birlikte zam haberleri de gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda, yeni dönemde araç muayene ücretlerine gelen zammın miktarı da belli oldu. İşte TÜVTÜRK'teki yeni muayene ücretleri

Yeni yıla girerken Türkiye’de araç muayene ücretlerine büyük bir zam geldiği haberleri duyuldu. Bu zam, binek otomobil ve ticari araç kullananları olumsuz yönde etkiledi, muayene ücretlerinde ciddi bir artış yaşandı.

Ticari araçların her yıl yaptırmak zorunda olduğu muayenenin yanı sıra, binek otomobillerin de iki yılda bir muayene ettirmesi gerekiyor. Bu durum, araç sahiplerinin daha fazla maliyetle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Bütçesine dikkat eden sürücüler için en büyük kaygı ise: İki yıllık %260’lık zam oranı. Bu oran, insanların bütçelerini sarsıyor.

2024 yılında en düşük araç muayene ücretleri şöyle belirlenmiş:

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 927,60 lira
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: 2.462,40 lira
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 1.821,60 lira

E-RAPOR NEDİR, NEYİ AMAÇLIYOR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile yeni bir uygulama olan E-RAPOR tanıtıldı.

E-RAPOR, TÜVTÜRK tarafından dijital olarak sunulan araç muayene raporlarını içeriyor. Bu adım, kağıt tüketimini azaltmayı hedefliyor. Artık muayene sonuçları, araç sahiplerine kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilerek daha pratik bir şekilde erişilebilir hale getirilecek. Bu, hem çevreye duyarlı bir yaklaşımı destekliyor hem de işlem süreçlerini kolaylaştırıyor.

ARAÇ MUAYENE RAPORUNA NEREDEN ULAŞILIR?

TÜVTÜRK tarafından işletilen istasyonlarda yapılan araç muayenesi sonucunda verilen raporlar artık araç sahiplerine kısa mesaj veya e-posta ile gönderilecek. Bununla birlikte, araç sahipleri bu raporun özetine "Araçlarım" sekmesinde yer alan e-Devlet Kapısı'ndan da ulaşabilecek.

Ticaretimiz Sadece Çelik ve Jet Yakıtıyla Sınırlı Kalmamış: İsrail'in Domatesi de Türkiye'den Gidiyor Ticaretimiz Sadece Çelik ve Jet Yakıtıyla Sınırlı Kalmamış: İsrail'in Domatesi de Türkiye'den Gidiyor

Buna ek olarak, araç muayenelerinin geçerliliğini denetleyen kolluk kuvvetleri, dijital ortama aktarılan bu muayene raporları sayesinde fiziksel bir belgeye gerek duymadan uzaktan daha hızlı ve etkin denetimler yapabilecek. Bu adım, denetim süreçlerini kolaylaştırarak daha verimli bir şekilde gerçekleşmelerine olanak tanıyacak.

YENİ YÖNETMELİĞİN AVANTAJLARI NELER?

Araç muayene raporlarının dijitalleşmesiyle yılda 112 ton kağıdın tasarruf edilmesi sağlanacak, 1904 ağacın kesilmesi önlenmiş olacak. Bu adım, 7 bin 840 metrekarelik çam alanının korunmasıyla beraber 459 bin 200 kilovatsaat elektrik ve 196 bin litre akaryakıt tasarrufunu da beraberinde getirecek. Ayrıca, 30 bin 240 metreküp atık gazın atmosfere salınımı da engellenecek.

2023'ten itibaren araç plakalarına yapıştırılan muayene etiketleri de kaldırıldı. Bu adım, kağıt kullanımını azaltarak çevre dostu bir uygulamanın hayata geçirilmesine katkı sağladı.

Kaynak: Milli Gazete