Cumartesi sabahı Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırıda ve sonrasında yaşananlarda hayatını yitirenlerin sayısı her dakika artıyor…

Resmi verilere göre İsrail ve Filistin’de binlerce insan yaşamını yitirirken çok sayıda insanın da yaralandığı kayıtlara geçti. Bir dönem ABD Savunma Bakanı olarak çalışan ve daha sonra CIA’nin direktörü olarak üst düzey pozisyonlarda yer alan Leon Panetta, Amerikan medyasına konuştu.

Pentagon’da görev aldığı dönemlerde Türkiye’ye de gelen ve resmi temaslarda bulunan Panetta, İsrail-Hamas savaşı ile ilgili konuştu. Bloomberg’de açıklamalarda bulunan Panetta, İsrail ordusunun Gazze’ye yapacağı kara harekâtının olası senaryoları üzerinde durdu.

Panetta dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelmişti.

Panetta, “İsrail’in kara operasyonunda her ev ile savaşmak gerekecek. Kara harekâtının tehlikeleri bulunuyor. Burada sorun şu ki Gazze’ye girdiğinizde evden eve savaşmanız gerekecek ve sonunda bunun da ağır bir bedeli olabilir” dedi. Bloomberg’e konuşan Panetta, “Ama öbür tarafta duruma bakınca, İsrail’in Gazze’de Hamas’ı ezmek gerektiğine yönelik bir karar verdiği açıkça ortada” dedi.

İsrail’in olası bir kara operasyonu durumunda her iki tarafta da çok ciddi kayıplar verilebileceği belirtilirken, bu hamlenin Orta Doğu’da bir tepki dalgası yaratabileceğini ve İsrail’in Arap ülkeleriyle başlattığı “kırılgan normalleşme” çabalarına zarar verebileceği kaydedildi. Bloomberg’deki haberde, İsrail’in Gazze’ye olası bir kara saldırısının bölgede çok daha büyük bir savaşı tetikleyebileceği belirtildi.

“FELLUCE’YE BENZEYEBİLİR”

Kayıplar Ağırlaştı; Geri Çekilme Başladı Kayıplar Ağırlaştı; Geri Çekilme Başladı

Bloomberg’e konuşan ABD’li bir yetkili de İsrail’in gündemde olan bu saldırısının 2004’te Irak’taki Felluce’de yaşananları anımsatabileceğine dikkat çekti. Gazze’de komşu ülkelerin destek vermesi durumunda Gazze’deki direnişin çok daha uzun sürebileceği de belirtildi.

İsrail henüz resmi olarak Gazze’ye asker gönderme kararını açıklamamış olsa da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, çok sert bir misilleme yapılacağını duyurmuştu. İsrail’in karadan, denizden ve havadan saldırması planlanıyor. ABD medyasındaki haberlerde Gazze’de iki milyon insanın yaşadığı belirtilirken alanın Washington’ın iki katı büyüklükte olduğu da hatırlatıldı.