CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve gelmesiyle birlikte artan zamlar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Uzun, yaptığı açıklamada Şimşek'in atandığından bu yana yaşanan zam trendinin Türkiye'yi zam yüzyılına doğru ilerlettiğini ifade etti. Açıklamasında, Şimşek'in göreve gelir gelmez yaptığı "Rasyonel politikalara dönmeliyiz" açıklamasının, ülkenin akıl dışı uygulamalarla bu noktaya gelmesinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Uzun, halkın dar gelirli kesimlerinin cebinden çıkan paraların artık yandaşlara, döviz garantili ihalelere ve lüks harcamalara değil, halkın ihtiyaçlarına yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzun, açıklamasında ayrıca birçok ürüne yapılan zamları da sıraladı. Bu zamlar arasında kola, meşrubat, su gibi içeceklerin yüzde 25-35, cep telefonları ve teknoloji ürünlerinin yüzde 5-30, tütün ürünlerinin ortalama 5 TL, otomobillerin fiyatlarının peş peşe artması, çay, benzin, motorin, un, simit, ekmek, çeyrek altın, tüp fiyatları ve yüksek hızlı tren biletlerinin zam oranları yer aldı.

Uzun, açıklamasının sonunda, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybının yüzde 23'e ulaştığını ve maaşların, bayram ikramiyelerinin dolar karşısında eridiğini de belirtti.

Bu Zammı Duyanlar Sigarayı Bırakacak Bu Zammı Duyanlar Sigarayı Bırakacak

Bu nedenle, Uzun, iktidara halkın geçim sıkıntılarını göz ardı etmeden önlem alması ve kaynakların halkın refahı için kullanılması çağrısında bulundu.