Maraş depremleri sonrası ortak canlı yayında yapılan ‘Türkiye Tek Yürekkampanyasında söz verilen 115 milyar liranın yaklaşık 31 milyar lirası yatırılmamış.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası ATV, Fox TV, Kanal D, Kanal 7, Show TV, Star TV, TRT 1 ve TV8 ortak yayınında ‘Türkiye Tek Yürek’ başlığıyla bağış kampanyası düzenlendi. Kampanya sonrası toplanan yardımların, AFAD ve Kızılay’a verileceği açıklandı.

213 televizyon ve 562 radyonun katılımıyla yapılan yayında sanat, iş ve spor dünyasından isimler, siyasiler, resmi kurum temsilcileri, kamu bankalarının müdürleri de çeşitli miktarlarda bağışta bulundu. Merkez Bankası’nın 30 milyar liralık bağışı çok konuşuldu. Ayrıca her biri 50 liradan 9 milyonu aşkın SMS gönderildi.


Toplamda bağışlanan para 115 milyar 146 milyon 528 bin lirayı buldu. Ancak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamasına göre bugüne kadar yatırılan paranın tutarı 84 milyar 400 milyon. Yani 30 milyar 746 milyon 528 bin liranın yatırılmadığı ortaya çıktı.

AFAD’ın ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında söz verdiği tutarı ödemeyen kişi ve kurumları ifşa etmeye hazırlandığı belirtilmişti ama buna dair bir gelişme olmadı.

Karar'da yer alan habere göre, Vadettiği tutarı yatırmayanlar hakkında herhangi bir yaptırımın olmayacağı belirtilmişti.