İstanbul’da Katliam Gibi Kaza: Çok Sayıda Ölü Var İstanbul’da Katliam Gibi Kaza: Çok Sayıda Ölü Var

Mısır ile Türkiye ile arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin ardından, Türkiye'de bulunan Sisi rejimi muhaliflerinin akıbetinin ne olacağı sorusu da gündeme taşındı. 

'İYİ NİYET JESTİ' İDDİASI

New Arab'ın haberinde, Türk yetkililerin "iyi niyet jesti" olarak Sisi rejimi muhaliflerini Mısır'a iade etme niyetinde olduğu iddia edildi. Kimliğinin açıklanmaması şartıyla New Arab'a konuşan üst düzey Türk güvenlik kaynağı ise, Müslüman Kardeşler bağlantılı olduğu düşünülen Sisi rejimi muhaliflerinin Mısır'a iade edilmesinin pek mümkün gözükmediğini söyledi. Türk kaynak, "Mısır zaten Türkiye'den muhalifleri teslim etmesini istedi ancak Türk hükümeti, bu muhaliflerin çoğunun zaten Türk vatandaşlığı veya oturum izni almış olmaları ve yasal olarak sınır dışı edilemeyecek olmaları sebebiyle bu teklifi reddetti." dedi.

Kaynak ayrıca, Türkiye ve Mısır güvenlik yetkililerinin iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesinin ardından Sisi rejimine yakın medya kuruluşlarında ve Türkiye'de Mısır muhaliflerince yürütülen basın kuruluşlarında eleştirel tarzda yapılan haberleri durdurma konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

SİSİ 27 TEMMUZ'DA TÜRKİYE'YE GELİYOR

Öte yandan Türkiye'de vatandaşlık veya oturum izni alamayan Mısırlıların, Türkiye-Mısır yakınlaşması sebebiyle İngiltere'ye yerleşeceği de iddialar arasında. Mısır medyasında yer alan haberlere göre Sisi ve beraberindeki heyet 27 Temmuz'da Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Kaynak: Milli Gazete