İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısı sürerken Türkiye'nin İsrail'den ithalatında en yüksek rakama savaşın en şiddetli olduğu kasım ayında ulaşıldığı belirtildi. Kasımda Türkiye'nin İsrail'den ithalatının yüzde 60 arttığı TÜİK verileriyle ortaya çıktı.

Türkiye'nin Gazze'de yaşanan soykırıma rağmen İsrail ile ticaret yolunu açık tutmasına tepkiler sürerken TÜİK verileri başka bir gerçeği ortaya koydu. Ulaştırma Bakanı Urakoğlu'nun 7 Ekim -31 Aralık arasında 701 geminin İsrail'e gittiğini açıklamasından sonra Türkiye'nin israil ile olan ithalatı da ortaya çıktı. Türkiye'nin İsrail'den ithalatında en yüksek rakama savaşın en şiddetli olduğu kasım ayında ulaşıldığı belirtildi. Kasımda Türkiye'nin İsrail'den ithalatının yüzde 60 arttığı TÜİK verilerine yansıdı.

İsrail'in Filistin'e yönelik soykırıma varan savaşı sürerken, Türkiye'nin bu ülkeyle ticareti tüm hızıyla sürüyor. İsrail'e ihracat yapıldığı ve bu giden mallar arasında silah ve silah parçaları olduğu da TÜİK verileri ile ortaya çıkmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu da Türkiye limanlarından İsrail’e 7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, 701 gemi seferi yapıldığını açıklamıştı. Bu da günde ortalama 8 gemiye tekabül ediyor. Bakan Uraloğlu “Yaklaşık olarak üçte biri transit, üçte ikisinin ilk kalkış yeri Türkiye diyebiliriz. Yani Türkiye’den 7 Ekim’den bu yana 480 gemi direk, 221 gemi transit olarak İsrail’e gitti” demişti.

İstanbulluların Yüzde 80'i Geçinemiyor, Halkın Önemli 3 Sorunu: Ekonomi, Ulaşım ve Deprem İstanbulluların Yüzde 80'i Geçinemiyor, Halkın Önemli 3 Sorunu: Ekonomi, Ulaşım ve Deprem

İSRAİL'DEN İTHALAT KASIM'DA YÜZDE 60 ARTTI

Yeni ortaya çıkan durum ise İsrail'den yapılan ithalat oldu. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, "Kahve içen gençlere saldırmak çok kolay. Hadi bu ticaretin durdurulması, en azından artmasının önlenmesi için bir protesto yapın! Hadi!" diyerek, Türkiye'nin İsrail'den ithalatının, savaşın en şiddetlendiği kasım ayında yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekti. Aktaş 'Aman ne güzel, İsrail’den ithalatı daha da artırıyoruz!' başlıklı yazısısında şunları söyledi:

“Türkiye İsrail’le olan ticaretinde fazla veriyor. Bu yüzden ihracat/ithalat dengesini ters kurgulayıp ithalat/ihracat dengesine baktık. Yani “Bu ülkeden yaptığımız ithalat, bu ülkeye dönük ihracatımızın yüzde kaçı” sorusuna yanıt aradık. Sıkı durun; geçen yılın aylık olarak en yüksek oranı kasım ayında oluşmuş! Bir başka ifadeyle İsrail’den görece en yüksek ithalatı kasım ayında yapmışız.

'ŞİMDİYE KADAR YÜZDE 40 SINIRINI AŞMAMIŞTI'

Bir yandan siyasetçilerden sokaktaki vatandaşa kadar İsrail’e karşı esip gürleyelim, sonra da savaşın en şiddetli zamanında İsrail’den görece en yüksek ithalatı yapalım! Ne güzel protesto(!) değil mi? Kasımda İsrail’e 301 milyon dolarlık ihracat yaparken 128 milyon dolarlık da ithalat gerçekleştirmişiz. İthalatın ihracata oranı yüzde 42.4. Oysa geçen yılın on bir aylık verilerine göre başka hiçbir ayda yüzde 40 sınırı aşılmamış, zaten on bir ayın ortalaması da yüzde 32 olmuş. Kasım ayında savaş şiddetlenmiş, bizim ithalatımız da oran olarak zirveye çıkmış..."

Kaynak: Karar

Editör: Ahmet Kacır