Bakan Şimşek '895,7 Milyon Euro' Diyerek Duyurdu: Dünya Bankası'yla Yeni Anlaşma Bakan Şimşek '895,7 Milyon Euro' Diyerek Duyurdu: Dünya Bankası'yla Yeni Anlaşma

A’dan Z’ye her şey için zam fırtınası sürüyor. 25 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren trafik sigortası fiyatları da tek tek listelendi. Peki, trafik sigortası ne kadar? İstanbul’da trafik sigortası fiyatı kaç para? Ankara trafik sigortası fiyatları da dahil olmak üzere il il trafik sigortası fiyat listesi aşağıda verilmiştir.

Trafik sigortası fiyatı her ay düzenli olarak artarken buna maliyet kaynaklı artışlar da yansıyor. Türkiye’de trafik sigortası yapmak yasal olarak zorunlu bir hale getirilmiştir. Alınan her aracın trafik sigortası yapılması gerekiyor aksi takdirde trafiğe çıkıldığında ciddi cezaları bulunuyor. 

TRAFİK SİGORTASI NE KADAR: İL İL TRAFİK SİGORTASI FİYAT LİSTESİ

Trafik sigortası fiyatları il il değiştiğini belirtelim. Bu durumda, araç alanlar veya alacak olanlar trafik sigortası fiyat listesi için genel bir araştırmaya giriyor. 

Zorunlu trafik sigortası fiyatları tarafında belirleyici, teminatların kapsamı ve limitleri oluyor. 

İllere göre trafik sigortası fiyatları değişiyor. İl il trafik sigortası fiyat listesi  2023 temmuz ayı için şöyle ilan edilmiştir; 

TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Trafik sigortası fiyatı tarafında belirlenen tutar aşılamıyor. Trafik sigortası tavan fiyatları yasal çerçeveye bağlı olarak her ay Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirleniyor ve ilan ediliyor.

TRAFİK SİGORTASINDA TAVAN FİYAT AŞILAMIYOR

En son 1 Mayıs’ta yeni bir düzenlemeye gidilmiş, trafik sigortası tavan fiyatı yüzde 5 zam görmüştü. Yine tavan fiyatı artırım oranının mayıstan itibaren yüzde 2 olarak uygulanmasına karar verilmişti.

Düzenlemeyle ayrıca 0 (sıfır) ve 8 olmak üzere iki yeni basamak eklendi. Hiç kaza yapmayanlar 8’inci basamağa kadar çıkıyor ve ödeyecekleri prim düşüyor. Sık kazaya karışılması durumunda, basamak 0’a kadar iniyor ve sigorta pahalanıyor.

Kaynak: Milli Gazete