Farklı ülkelerden çok sayıda hava aracının sergilendiği Dubai Airshow 2023'ün en dikkat çekeni Archer'ın tasarladığı elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight oldu. Şehir içi yolculuklar için tasarlanan uçak, pilot hariç 4 yolcu taşıyabiliyor. 2026 yılında Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da taksi olarak hizmet vermesi hedeflenen uçak, 10 dakikada 40 kilometre yol katedebiliyor.

Dünya genelindeki havacılık endüstrisi profesyonellerini bir araya getiren, dünyanın en büyük hava gösterilerinden biri olan Dubai Airshow 2023, Birleşik Arap Emirliklerinde dün başladı.

17 Kasım tarihine kadar devam edecek olan etkinlik, 95 ülkeden bin 400'den fazla katılımcıyı ağırlıyor. Fuarda, farklı ülkelerden şirketlerin geliştirdiği çok sayıda hava aracı sergileniyor.

1-012.jpg

ABD merkezli havacılık şirketi olan Archer'ın tasarladığı elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight, etkinliğin en ilgi çekici aracı oldu. 80 kilometreye kadar şehir içi yolculuklar için tasarlanan Midnight 160 kilometre mesafeye kadar uçma kapasitesine sahip.

2-002.jpg

UÇAN TAKSİ 10 DAKİKADA 40 KİLOMETRE GİDİYOR

241 kilometre hız kapasitesiyle dizayn edilen araç, saatlerce süren yolculukları dakikalara düşürmeyi hedefliyor. 10 dakikada 40 kilometre yol katedebilen araç, pilot hariç 4 yolcu taşıyabiliyor. Bagaj taşıma imkanı da sunan Midnight, 12 dakikalık şarjla 32 kilometre gidebiliyor.

3-002.jpg

Helikopterden 100 kat daha sessiz çalışan uçağın rekabetçi fiyatlandırma politikasıyla kara yolu taşımacılığına alternatif sunması bekleniyor. Araçla bugüne kadar çok sayıda test uçuşu gerçekleştirildi. Ticari hava yollarıyla benzer seviyelerde güvenlik sertifikasyonunu hedefleyen aracın sertifikasyon süreçleri devam ediyor.

4-002.jpg

TAKSİ OLARAK KULLANILACAK

Yolcu taşımacılığı, kargo ve lojistik, acil durum servisleri gibi farklı alanlarda kullanımı öngörülen aracın, 2026'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da taksi olarak hizmet vermesi hedefleniyor.

5.jpg

Archer Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, yaptığı açıklamada, Midnight'ın, 2025'te ABD'de sertifikasyon sürecini tamamlamasını umduklarını belirterek, bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte 2026'da uluslararası olarak operasyonlarına başlamayı planladıklarını söyledi.

6.jpg

Şirketlerinin, alanında dünyanın en iyilerinden olduğunu vurgulayan Goldstein, ileri seviyede mühendislik, sertifikasyon süreci ve üretim aşamalarına sahip olduklarını dile getirdi.

Türk Telekom’dan Güçlü Faaliyet Performansıyla 2024’e Hızlı Başlangıç… Türk Telekom’dan Güçlü Faaliyet Performansıyla 2024’e Hızlı Başlangıç…

7.jpg

'KESİNLİKLE DENEYİMLEMEK İSTİYORUM'

Dubai Airshow 2023 ziyaretçisi Shahrzad Nakhei ise aracın dış ve iç tasarımının çok etkileyici olduğunu aktararak, "Bu uçağın taksi olarak kullanılacak olması gerçekten inanılmaz. Hizmete başladığında kesinlikle deneyimlemek istiyorum." dedi.

Editör: Ahmet Kacır