CHP Niğde Milletvekili Gürer, Niğde'de pazar esnafının sorunlarını dinledi. Esnaf, başta yem olmak üzere maliyet artışları sebebiyle süt ineklerinin kesime gittiğini ve süt üretiminin azaldığını söyleyerek bunun da üretimi etkilediğini belirtti. Peynir fiyatlarının iki kat arttığını söyleyen esnaf, "Peynir fiyatlarını soran çok alan yok' diyerek mevcut durumlarını anlattı.

Besici maliyet artışlarının etkisiyle süt ineklerini kesime gönderince süt ve süt mamullerindeki sorunlar da beraberinde geldi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor ve Ulukışla ilçe pazarlarında peynir çeşitleri ile köy yapımı tereyağı satanlarla görüştü. İlçe pazarlarını gezen CHP Milletvekili Gürer, peynir satışı yapan pazarcı esnafının sorunlarını dinledi. Satıcılar da müşterinin artan fiyatlar nedeni ile tezgaha bakıp geçtiğini anlattı.

PEYNİR ÜRETİMİ DÜŞTÜ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e satış yapamadıklarından yakınan peynir satıcıları, "Başta yem olmak üzere maliyet artışı nedeniyle süt inekleri kesime gitti ve süt üretimi azaldı. Böylece peynir üretimi de azaldı, hem maliyet artışı hem de üretimdeki sıkıntı, peynir fiyatlarının geçen yıla göre iki kat artmasına neden oldu. Alım gücü daralan vatandaş ise peynir alamıyor, alsa da eskisi gibi kilolarca değil gramla alıyor. Ev yapımı tereyağı fiyatı da geçen yılki fiyatının iki katı. Peynir kalite ve üretim biçimine göre kilosu 200 liraya kadar çıktı, tereyağ 170 liraya erişmiş durumda" dedi.


100 LİRALIK PEYNİR 200 LİRA OLDU

Çeşitlerine göre 90 lira ila 200 lira arasında değişen fiyatlarla satılan peynirlerin fiyatlarını soranların çok olduğunu ancak alan vatandaş sayısının az olduğunu aktaran pazarcı esnafını dinleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Fiyat artışları nedeniyle peynir satışları düşmesi özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi peyniri lüks hale getirdi.

whatsapp-image-2023-01-31-at-09-41-20.jpeg

Süt üretiminin azalması sütten mamul ürünlerin fiyatına fa yansıdı. Tereyağı fiyatı da arttı. Market fiyatına bakıp geçen vatandaş bir umutla ilçe pazarına geliyor ancak burası da uygun fiyatlarda alabilmesini olanaklı kılmıyor." diye konuştu.


'İKTİDAR UYARILARIMIZA KULAK TIKADI'

Süt inekçiliğinde yaşanan yem, başta bakım gider ve sorunları yıllardır anlattıklarını ve sorunun bu noktalara taşınacağını sürekli ifade ettiklerini anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Siyasi iktidar uyarılarımıza kulak tıkadı. Süt inekçiliğinde, başta yem olmak üzere son birkaç yıl içinde baş gösteren aşırı maliyet artışı, bu alanda sorunları da beraberinde getirdi. Veterineri, aşısı, vitamini, işçisi, bakımı, ahır giderleri artış hayvancılığı cazip olmaktan çıkarırken, küçük işletmeler ayakta durmakta zorlanır oldu. Yetiştiricilerin süt ineklerini kesime göndermek zorunda kalması, süt mamullerinde fiyatların artmasına kapı araladı. Böylece süt üretimi düştü. Süt üretimi azalınca fiyat artışları baş göstermeye başladı. Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi ama iktidar bunu göremedi” diye konuştu.

'CHP İKTİDARINDA ÜRETİCİ DESTEKLENECEK'

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP iktidarında hayvansal üretimin planlı bir şekilde yürütüleceğini. Sorunların tek tek çözülerek, başta yem olmak üzere gerekli önlemleri alıp hayvancılık geliştirerek süt üretiminin yeniden eski günlerine kavuşturulacağını da sözlerine ekledi.