İzlenilen yanlış ekonomi politikaları "Ben ekonomistim" çıkışları ve "Avrupa bizi kıskanıyor" söylemleri hafızalardaki yerini hala ilk günkü tazeliğini korurken Avrupa'nın bizi kıskanmadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Öyle ki Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi'nin enflasyon, rakamlarını açıkladı. Yayımlanan söz konusu rapora göre mayısta yüzde 6,1 olan Avro bölgesinin enflasyonu haziranda yıllık bazda yüzde 5,5 seviyesin gerçekleşti. 

Avrupa Birliğinde ise mayısta yüzde 7,1 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 6,4 seviyesine kadar geriledi

Yıllık enflasyon, haziranda Macaristan'da yüzde 19,9, Slovakya'da yüzde 11,3 ve Çekya'da 11,2 oldu. Söz konusu dönemde enflasyon, İtalya'da yüzde 6,7, Almanya'da yüzde 6,8 ve Fransa'da yüzde 5,3 olarak tespit edildi.

Avrupa tarafından kıskanıldığı iddia edilen ülkemizde ise Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarına göre dahi enflasyonun yüzde 38,21 olduğu açıklanmıştı. Aynı Raporu yayımlayan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), haziran ayına ilişkin enflasyonu 108,58 olarakduyurmuştu.

2 Bakanlık Topu Birbirine Attı: Araç Muayene Ücretlerine Kimin Zam Yaptığı Bulunamadı 2 Bakanlık Topu Birbirine Attı: Araç Muayene Ücretlerine Kimin Zam Yaptığı Bulunamadı

Kaynak: Milli Gazete / Oğuz İlgiç