Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre aralık ayında tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) aylık bazda 2,93, yıllık bazda 64,77 oldu. TÜİK'in açıkladığı enflasyon verisine siyasilerden tepki gecikmedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), açıkladığı 2023 yılı Aralık ayı enflasyon verilerine göre, tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,93, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 64,77 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 53,86 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) aralık ayına ilişkin enflasyon verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) aralık ayında yüzde 4,12 arttı. E-TÜFE’nin 2023 yılındaki artışı yüzde 127,21 oldu.

TÜİK'in açıkladığı verilere siyasiler sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

'TÜİK MEMURUN, EMEKLİNİN ZAMMINI ÇALDI'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, "ENAG’a göre aylık enflasyon yüzde 4,12 yıllık enflasyon yüzde 127,21 olarak gerçekleşti. Memur ve emekli maaşlarının belirleneceği bu ay TÜİK aylık enflasyonu 2,93 yıllık enflasyonu 64,77 olarak açıkladı.ENAG ile TÜİK’in rakamları arasında dağlar var.TÜİK memurun, emeklinin zammını çaldı!" ifadelerini kullandı.

'ENFLASYON KÖTÜ YÖNETİM VERGİSİDİR'

İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Prof. Dr. Şenol Babuşcu Tarih Vererek Tek Tek Açıkladı: 'Yeni Zamlar ve Vergiler Yolda' Prof. Dr. Şenol Babuşcu Tarih Vererek Tek Tek Açıkladı: 'Yeni Zamlar ve Vergiler Yolda'

"Enflasyon kötü yönetim vergisidir...

Çünkü;
Dünya enflasyon ortalaması %6,8
OECD ortalaması %5,6
Bugün dünyada %20'den fazla enflasyona sahip sadece 20 ülke var.
%50'den fazla enflasyonu olan sadece 4 ülke var ve bunlardan birisi de Türkiye!"

'EKONOMİDE YAPILACAK REFORM TÜİK'TEN BAŞLAMALI'

Saadet-Gelecek Grubu Başkanvekili Selçuk Özdağ da TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerini paylaştı ve, "Esasen ülkede söylendiği ama yapılmadığı şekliyle ekonomi yönetiminde gerçek bir yapısal/kurumsal reform yapılacaksa, doğruları söylemeyen ve halkımızın cebinden sofrasından çalınmasına yol ve imkan veren TÜİK adlı kurumdan başlanmalıdır." dedi.

'TÜİK YİNE MİLLETİN CEBİNDEN ÇALDI'

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, TÜİK yine milletin cebinden çaldı! Enflasyon rakamları...TÜİK Aylık %2,93 Yıllık %64,77 ENAG Aylık %4,12 Yıllık %127,21" diyerek tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, şunları kaydetti:

"Saray noteri TÜİK yine yaptı yapacağını. Gıda fiyatlarının en az ikiye katlandığı, bazı ürünlerde yüzde 150’yi bulan artışların yaşandığı bir yılın ardından senelik enflasyonu yüzde 64 buldu.

Memur, işçi, emekçinin maaş artışları, daha cebine girmeden zam fırtınası karşısında eriyecek. "

'EMEKLİLER TÜİK OYUNUNA KURBAN EDİLDİ'

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, açıklanan rakamlara, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 37.57 zam yapılacak. #Emekliler yine TUİK oyununa kurban edildi.
#SeyyanenZam şart oldu. Aksi takdirde #EmekliArtıkYeterDiyor paylaşımı ile tepki gösterdi.