ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, ikinci tura ilişkin yaptığı açıklamada "Bizim desteğimizle rahat bir seçim alınacağı kanaatindeyim." dedi. Kırmızı çizgilerinin olduğunu belirten Oğan, "Başta terörle mücadele, terör örgütlerinin desteklediği siyasi partilerle araya mesafe koyma, sığınmacıların gönderilmesi gibi birtakım şartlarımız var. 1-2 gün içerisinde istişareleri tamamlayıp kimi destekleyeceğimizi açıklayacağız." diye konuştu.

Dün Türkiye sandık başına gitti. Kesin sonuçları açıklayan YSK, seçimlerin ikinci tura kaldığını belirtti. Seçimlerin ikinci tura kalmasıyla gözler ATA İttifakı'na çevrildi. ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, ikinci tura ilişkin yaptığı açıklamada "İkinci turda bizim desteğimizle rahat bir seçim alınacağı kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe'den Esra Yalçınalp ve Ege Tatlıcı'nın haberine göre; Oğan aldıkları yüzde 5,20'lik oy oranını başarılı bir sonuç olarak değerlendirdi. Oğan, "1 aylık bir seçim kampanyası süresince yani kısıtlı imkanlarla, neredeyse imkansızlıklarla aldık bu sonucu. Aslında daha fazla oy bekliyorduk ama sahada bize dönük bazı operasyonlar yürütüldü, oylarımız çalındı, itibarsızlaştırma kampanyaları yürütüldü. Bir miktar oyumuz düştü ama buna rağmen yine de iyi bir oy. Biz seçimlerin 2. tura kalacağını ve bizim de 2. turda ciddi bir rol üstleneceğimizi zaten öngörüyorduk. Tamamıyla istediğimiz şekilde gerçekleşti." diye konuştu.

"MUHALEFET 'BİR YERDE YANLIŞ YAPTIK' DEMELİ"

Seçim sonuçlarını muhalefet açısından başarısızlık olarak değerlendiren Oğan, "20 yıllık iktidar, deprem, ekonomik kriz, 13 milyon sığınmacı, işsizlik yani olabilecek tüm olumsuzlukların olduğu bir ortamda muhalefet hala açık ara bu seçimleri kazanamıyor ise "Bir yerde yanlış yaptık" deyip kendi kendilerine bunu sormaları gerekir." diye konuştu.

"İKTİDAR YÜZDE 50'Yİ AŞAMADI"

İktidarın aldığı oy oranını değerlendiren Oğan, "İktidar açısından bakacak olursak kısmen başarı olarak görüyorum. Çünkü çok büyük imkanlarla bu seçimlere girdiler. Yani özgürlüklerin kısılmasından tutunuz da anti-demokratik medya baskılarına kadar maddi imkanlarla devlet imkanlarını kullanmasıyla bu seçime girdiler. Buna rağmen % 50'yi rahat bir şekilde aşamadılar." ifadelerini kullandı.

"KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ VAR"

İkinci tura ilişkin açıklamalarda bulunan Oğan, kırmızı çizgilerinin olduğunu belirterek "Başta terörle mücadele, terör örgütlerinin desteklediği siyasi partilerle araya mesafe koyma, sığınmacıların gönderilmesi gibi birtakım şartlarımız var. 1-2 gün içerisinde istişareleri tamamlayıp kimi destekleyeceğimizi açıklayacağız." diye konuştu.