Artan döviz kurları sonrası cep telefonlarına peş peşe zam geldi. 'Lüks' haline gelen iletişim hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar sıfır ürüne erişemeyince ikinci ele rağbet göstermeye başladı. Bu yıl yenilenmiş telefon alma eğilimi geçen seneye oranla iki kata yakın artış kaydetti.

Döviz kurundaki yukarı yönlü hareketlilik seçim döneminin ardından tırmanışa geçti. Söz konusu tırmanış ithal ürünlere zam olarak yansıdı. En büyük zam ise teknolojik aletlere geldi. Özellikle cep telefonlarına peş peşe gelen zamlar isyan bayrağını açtırdı.

Tüketicilerin cep telefonu alma tercihlerine dair araştırma, bu yıl yenilenmiş telefon alma eğiliminde geçen seneye göre iki kata yakın artış olduğunu ortaya koydu.

ARALIK AYINDA ORAN YÜZDE 17'YDİ

Tüketicilerin cep telefonu alma tercihlerine dair olarak bağımsız araştırma kuruluşu Sia Insight tarafından yapılan araştırma, mayıs ayında 12 ilde bin kişiyle görüşülerek yapıldı. Araştırmaya gör yenilenmiş telefonun ne olduğunu öğrenen tüketicilerin yüzde 31’i alışverişlerini bu yönde yapabileceklerini ifade etti. Aralık 2022’de bu oran yüzde 17 seviyesindeydi.

Yenilenmiş telefon almayı düşünen tüketicilerin yüzde 60’a yakını ‘daha fazla para ödememek için’, yarısı ‘sıfır telefonla yenilenmiş telefon arasında fark görmediği’, yüzde 28’i ise ‘elindeki parayla daha iyi marka/modelde telefon’ alabilmek için tercihini bu yönde kullandığı saptandı.

ESKİ TELEFONLAR KULLANIMA KAPANABİLİR

Yapılan araştırma, tüketicilerin yüzde 28’inin eski telefonlarını yedekte durması için sakladığını gösteriyor. Buna karşın, geçtiğimiz yıl Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, 1 yıl boyunca sinyal alınmayan cihazlar BTK tarafından iletişime kapatılacak. Düzenleme 1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Tüketicilerin, yedekte tuttukları telefonların kullanıma kapatılması tehlikesi ile karşı karşıya olduklarının altını çizen araştırma şirketi “EasyCep’in internet sitesine giren veya mağazalarımızı ziyaret eden kullanıcılar, eski telefonları için teklif alabilir, isterlerse kapılarına gelen kuryeye eski cihazlarını teslim ettikleri aynı gün içerisinde ödemelerini de alabilirler” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Karar