​​​​​AKSOY Araştırma, iktidarın Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef göstermek için kullanmaya çalıştığı seccade tartışmasına ilişkin anket yaptı. CHP liderinin seccadeye bilerek bastığına inanmayanlar yüzde 69,4 olarak ölçüldü.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir iftar yemeğinde ‘seccadeye bilerek bastığı’ iddiası iktidar tarafından gündemde tutulurken, AKSOY Araştırma Şirketi’nin son araştırmasına göre söz konusu tartışma halk nezdinde fazla karşılık bulmadı. Araştırmaya katılanların yüzde 41.1’i söz konusu fotoğrafı görmediğini, yüzde 69.4’ü de Kılıçdaroğlu’nun seccadeye bilerek basmadığını söyledi.

AKSOY Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy, yaptıkları ‘seccade anketi’nin sonuçlarını, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinden paylaştı. “Bu hafta yaptığımız bir ölçümde bu konuyu ele aldık. Sonuçları itibariyle rahatlıkla ifade edebilirim ki, hükümet gündemi değişmeyi başarsa da Sayın Kılıçdaroğlu’nu arzu ettiği gibi inanca saygısız durumuna düşürememiş” diyen Aksoy, şöyle devam etti.

“İktidar havuz medyasında, merkez medyada ve sosyal medyada birkaç gündür bu konu dışında bir konunun konuşulmasına müsaade etmiyor. Buna rağmen “seccadeye basıldı” haberini bilenlerin oranı aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere istedikleri düzeyde değil.

seccade2.jpg

İlgili fotoğrafı deneklere gösterdik ve gördünüz mü diye sorduk. Görenlerin oranı %58,9. Tabloda yer alan büyük partilerin seçmenlerinin yanıtlarına baktığımızda hemen hemen aynı oranda bir bilinirlik olduğunu görüyoruz. İktidarın medya bombardımanına rağmen konu toplumda istedikleri kadar yaygınlaşmıyor.”

seccade.jpg

Ankete göre, Kılıçdaroğlu’nun iktidar tarafından iddia edildiği gibi seccadeye ‘bilerek bastığını’ düşünenlerin oranı yüzde 30,6’da kaldı. Farkında olmadan bastığını düşünenlerin oranı ise yüzde 69,4 olarak ölçüldü. Aksoy, “Yani anlayacağınız AKP ve MHP oyları toplamı yüzde 38-40 bandına denk gelirken bu iftiraya inananların oranı yüzde 30’da kalıyor. Toplumun vicdanı iktidarın iftiralarının karşısındaki en büyük direnci oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek