Son zamanlarda sosyal medya mecralarında gıda üreticilerini hedef alan ve araştırmaya dayanmayan asılsız iddiaların gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Son olarak 'gıdadedektifi' isimli hesap Ülker grubunu hedef almış, paylaşım yapan kişinin iddialarının gerçeği yansıtmadığının yanı sıra hesabın sahibinin bir harita mühendisi olduğu belirlenmişti. Ancak bu konuda uzman mahkemenin olmaması ve ağır ilerleyen yargı süreci bu alanda sansasyon üreten kişileri yavaşlatmadı.

Çeşitli sosyal medya mecralarında gıda güvenliğiyle ilgili gerçek dışı ve spekülatif haberlerde son zamanlarda artış gözleniyor. Sektörle ve gıda alanıyla ilgisi olmayan bazı kişilerin sansasyonel iddiaları tüketiciyi tedirgin ederken ilgililerin sessiz kalması da dikkat çekiyor.

Öte yandan, gıda üreticilerini hedef alan ve araştırmaya dayanmayan iddialar yargıya taşındı ancak bu konuda uzman mahkeme olmaması da sorunu çözümsüz hale getiriyor.

Son olarak sosyal medyada, gıdadedektifi hesabından yapılan yayınlar da tartışmalara yol açtı. Başta Ülker olmak üzere birçok üreticiyi hedef alan iddiaların gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Ardından, paylaşım yapan kişinin de gıda sektörüyle ilgisi olmayan bir harita mühendisi olduğu belirlendi. Ancak, ağır ilerleyen yargı süreci bütün alanlarda olduğu gibi bu alanda da sansasyon üreten kişileri yavaşlatamadı.

Dolandırıcılıkta Her Gün Yeni Vaka: 100 Milyon Liralık Vurgun Dolandırıcılıkta Her Gün Yeni Vaka: 100 Milyon Liralık Vurgun

Arkasında hiçbir bilimsel çalışma veya laboratuvar desteği olmadan bu tür hesaplardan yapılan paylaşımların amacının spekülasyon yoluyla tüketiciyi tedirgin etmek ve üreticilerin dikkatini çekmek olduğu belirtiliyor. Hem etiket bilgileri konusunda otorite olan bakanlığın sosyal medya saldırılarına duyarsız kalması hem de yargı sürecinin yavaş ilerlemesi bu spekülasyonların cevapsız kalmasına yol açıyor.

STANDARTLARI ORTAK BİR KURUL BELİRLİYOR

Sahte gıda dedektiflerinin iddialarının aksine gıdada etiket standartları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yönetiminde STK’lar, üniversiteler ve sektör temsilcilerinden oluşan bir kurul tarafından belirleniyor. Dolayısıyla, etiket ve bütün içerik bilgilerinin denetimi aynı zamanda Bakanlığın yetkisinde bulunuyor. Ürün içeriğindeki maddelerin adı, miktarı ve oranları da aynı şekilde bakanlık iznine ve denetimine bağlı. Uzmanlar, denetime tabi üretim yapılan şartlarda herhangi bir zararlı medde kullanımının mümkün olmadığını belirtiyor. Bu nedenle, gıda üreticileri ve tüketiciler, sosyal medyada ortaya atılan spekülatif iddialar karşısında tarım ve Orman Bakanlığı’nın devreye girerek gerçekleri açıklamasını ve bilgi kirliliğine son vermesini bekliyor.

MURAT ÜLKER DE İSYAN ETTİ

Spekülatif paylaşımlarla gıda üreticilerini ve en başta de Ülker ürünlerini hedef alan gıda dedektifi hesabının iddiaları Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker’i de kızdırdı. Ülker, geçek dışı iddialar karşısında “Terbiye terbiyesizden, Ahlak ahlaksızdan, Haysiyet kaçaktan öğrenilir oldu” paylaşımı yaparak tepkisi ortaya koydu. Çeşitli sosyal medya mecralarında birçok kullanıcı da gerçek dışı iddialara tepki gösterdi.

Kaynak: Karar