Sağlık Bakanı Koca, 6 Şubat depreminde çadır skandalı ve 'kan satma' iddiasıyla gündem olan Kızılay Başkanı Kerem Kınık'a istifa çağrısında bulundu. Koca, bir soru üzerinde "Bazen algılar olguların önüne geçiyor ve biz bu algıya sebep verebiliyorsak gereğini yapmalıyız. Bir kişinin, bir vatandaşımızın bile kan ihtiyacı için kan vermesini etkileyebilecek bir algıya sebep olabiliyorsak, biz orada durmamalıyız" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Üsküdar’da gençlerle bir araya geldi. 11 ili vuran 6 Şubat depremi sürecinde yardım kuruluşlarına çadır satması tepki çeken Kızılay, kan sattığına yönelik iddialarla gündeme oturmuştu. Bir gencin, Kızılay'ın kan satmasına yönelik tepkileri hatırlatarak bu konu hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine Bakan Koca, şu yanıtı verdi:

'GEREĞİNİ YAPMALIYIZ'

“Kızılay hizmet ediyor. Eyvallah. Bunda hiç şüphe yok. Gerçekten çok çalışan fedakar, cefakar kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Ve memleketin bütün hastalarının sadece kan sorununu organize etmiş olması bile çok önemli bir ihtiyaç. Ama bazen algılar olguların önüne geçiyor. Ve biz bu algıya sebep veriyor isek gereğini yapmalıyız. Bir kişinin bile kan vermesini, bir vatandaşımızın bile kan vermesini, kan ihtiyacı için kan vermesini etkileyebilecek bir algıya sebep olabiliyorsak, biz orada durmamalıyız. Kanaatim bu.”

Deprem sonrasında Kızılay’ın çadır ve kan satmasıyla ilgili büyük tepki çeken Kerem Kınık’ı AK Parti kanadından birçok isim istifaya davet edenler arasına, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da katıldı.

Son olarak, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım katıldığı bir canlı yayında, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a istifa çağrısında bulunarak, ”Kurumu daha fazla yıpratmadan kenara çekilmesi uygun olur" demişti.

Kaynak:Karar