CHP Milletvekili Özgür Karabat, Merkez Bankası kuru, Kapalıçarşı ve bankalar arasında oluşan üç farklı döviz kuruna ilişkin yaptığı açıklamasında "Kapalıçarşı’da kur vurgunu yapılıyor. İhracatçıdan doları 19.40’a alıp 20.10 TL’ye satıyorlar" dedi.

Bankaların döviz alış ve satış kotasyonları arasında fark 1 TL'yi geçerken piyasada üç farklı makas meydana geldi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, "Kapalıçarşı’da kur vurgunu yapılıyor. İhracatçıdan doları 19.40’a alıp 20.10 TL’ye satıyorlar. Döviz satışını yapan TCMB, kamu bankaları mı alıyor bu kârı, yoksa Kapalıçarşı’da dövizi piyasaya süren bazı döviz büroları mı? Çok pis kokular geliyor..." ifadelerini kullandı.

ozgur-karabat.jpg
Özgür Karabat

Karabat'ın açıklamaları şöyle;

1-AKP giderayak sanayiciyi batırmak için elinden geleni yapıyor. İhracat gelirlerinin %40’ına el konuluyor. Peki, bu paralar ne yapılıyor?

2-Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervlerinin boşaltılmasının ardından, ihracatçının döviz gelirlerine göz konuldu. İhracat gelirinin %40’ının TCMB’ye satılmasına karar verildi. TCMB bu parayla dövizdeki yükselişi frenlemeye çalışıyor ama nafile...

3-Dövizde alış-satış arasındaki makas açıldı. İkili kur sistemine geçildi. İhracatçıdan 19.40 TL’ye alınan döviz, 20.10 TL’ye satılıyor. Dolar başına 70 kuruşluk bir kâr! Bu kâr kimlerin cebine giriyor?

4-Döviz satışını yapan TCMB, kamu bankaları mı alıyor bu kârı, yoksa Kapalıçarşı’da dövizi piyasaya süren bazı döviz büroları mı? Çok pis kokular geliyor...

5-Hammadde ve ara malı ithal ederek üretime devam edecek olan ihracatçı ise 19.40’a sattığı doları 20.10 TL’ye geri almak zorunda kalıyor. Yüksek maliyetlerle başa çıkamayan sanayici bir de kur zararı ediyor.

6-Az kaldı. TCMB liyakatli ellere teslim edilecek ve bu çarpık düzene son vereceğiz. İşçi, memur, emekli, esnaf ve sanayici rahat bir nefes alacak.

Özgür KARABAT

@OzgurKarabatCHP

KAPALIÇARŞI’DA KUR VURGUNU YAPILIYOR İHRACATÇIDAN DOLARI 19.40’A ALIP 20.10 TL’YE SATIYORLAR 1-AKP giderayak sanayiciyi batırmak için elinden geleni yapıyor. İhracat gelirlerinin %40’ına el konuluyor. Peki, bu paralar ne yapılıyor?