İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP’nin Belediye Başkanları olan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nu aday olmaları konusunda çağrıda bulunup 6’lı Masa’dan ayrılma yaptığı konuşma Türlkiye’de gündem olurken dünya basınında da manşet oldu.

Meral Akşener’in bu çıkışının bir siyasi intihar olarak görenlerin yanında Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tabakta bir hediye sunduğunu da belirtenler oldu

ERDOĞAN’A KAYBETTİRME ŞANSINA ENGEL OLDU
Amerika’nın dünyada ünlü haber yayıncısı Bloomberg, Akşener’in adımının “üç aydan az bir zaman sonra yapılacak seçimlerde ülkenin en uzun süredir iktidarda olan liderini yerinden etme konusunda elde ettiği nadir şanslardan birine engel olduğunu” ifade etti.

İngiltere’nin Dünyaca ünlü gazetesi Financial Times (FT) “Türkiye’nin muhalefet ittifakındaki çatlağın Erdoğan’a bir destek anlamına geleceğine” belirtti.

ERDOĞAN’A TABAKTA HEDİYE
Konuyu AFP’ye değerlendiren siyasi risk analisti Anthony Skinner ise “Akşener’in Kılıçdaroğlu’nu reddetmesi, muhalefetin seçim başarısı ihtimaline önemli bir darbe teşkil ediyor. Akşener, Erdoğan’a tabakta bir hediye sundu” yorumunu yaptı