Söylemleri ile gündeme sık sık gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk lirasındaki değer kabının bilinçli yapıldığını itiraf etti.

Bakan Nebati, katıldığı bir televizyon programında "Türk Lirası'nı değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur" dedi.

"TL DEĞERLİ OLURSA İTHALAT ARTAR"

Bakan Nebati programda, TL'nin 2017'den beri değer kaybettiğini belirterek "Bu ne demektir, Türkçesi şudur, Türk Lirası ne kadar çok değerli olursa siz yurt dışına o kadar çok ithalatta bulunursunuz. Türkiye’de üretim yapmanıza ihtiyaç kalmaz, çünkü paranız çok değerli, getirir satarsınız. 2021’in sonunda Türk Lirası’nın değeri TÜFE bazında yüzde 47’lere kadar düşmüş, yani çok değersiz hale gelmiş. Bu optimal nokta tüm bu dışsal ve içsel etkenlerin bir araya geldiği kur seviyesidir" diye konuştu. 

Ayrıca Nureddin Nebati, TL değer kaybının ve enflasyonda düşüşünün devam edeceğini belirterek "Enflasyonla mücadelede biz geleneksel yöntemleri kullanıyor olsak bunun sonucu sanayi, üretimin durmasıdır. Bunun sonucu işsizliğin patlamasıdır" dedi.