Gazeteci Tolga Şardan, aydınlatılmayan ve hakkındaki soru işaretleri devam eden Sinan Ateş cinayetiyle ilgili MİT'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulmak üzere bir rapor hazırladığını ve raporda, ülkücü camia içindeki bazı saldırıların perde arkasının anlatıldığını yazdı.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı ve Hacettepe Öğretim Üyesi Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesi Türkiye'yi ayağa kaldırırken, cinayetle ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından bir rapor hazırlandığı iddiası dikkat çekti.

T24 yazarı Tolga Şardan, bugünkü yazısında söz konusu rapor hakkında, "Çok detaya girmeden ana hatları üzerinden aktarmak gerekirse; raporda, MHP – Ülkü Ocakları hattında yaşanan sıkıntılı süreçle ilgili önemli bilgilere yer verildi" dedi.

'RAPORDA SALDIRILARIN PERDE ARKASI ANLATILDI'

Şardan’ın köşe yazısında aktardıkları şu şekilde:

"Cinayetin gerçekleştiği hafta sonu Cumhurbaşkanlığı’na ulaştırılan raporda, bir süredir ülkücü camia içinde yaşanan bazı olaylara vurgu yapıldı.

Sinan Ateş’in başkanlığı döneminde Mersin Ülkü Ocakları Başkanı olarak görev yapan ve Ateş’in genel başkanlıktan ayrılması sonrasında görevden ayrılan eski Ülkü Ocakları Mersin Başkanı Çağrı Ünel’e yönelik saldırı ile Ateş’in öldürülmesinin arasındaki bağlantılar raporda yer aldı.

Raporda, ülkücü camia içinde tartışmalara yol açan kimi saldırıların perde arkasının anlatıldığı da edindiğim bilgiler arasında.

Ayrıca aynı raporla, bazı siyasilerin isimleri verilerek, yaşananlardaki rolleri, güvenlik bürokrasisinde çalışan bazı üst düzey bürokratların süreçteki konumları hakkında da Cumhurbaşkanlığı’na bilgi aktarıldı. Bu isimlerden bazılarını biliyorum, ancak polemik konusu olmaması için şimdilik açıklamamayı tercih ettim.

'ERDOĞAN'IN YAKLAŞIMININ ETKİSİ VARDIR'

Bir noktaya dikkat çekeyim.

Cinayetin ardından MHP yönetimi, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’ndan hiçbir açıklama yapılmadı. Fakat dört gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ateş’in eşini arayıp baş sağlığı dilemesinin ardından 'cinayetin aydınlatılacağı' güvencesini verdiği bilgisi kamuoyuna yansıdı.

Ardından Ateş’in Bursa’daki cenazesine katılan AKP Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, hafta sonunda Ateş’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Gürkan, aileye Erdoğan’ın selamını iletti.

Cinayetten sonra sessiz kalan Erdoğan’ın, Ateş’in ailesine karşı gösterdiği bu yaklaşımda MİT Başkanlığı’nca hazırlanan söz konusu raporun etkisi bulunduğunu söylemek yanlış olmaz."