AKP ve ortakları, İsrail’i kınamak için bu cumartesi günü miting yapacak. Ancak iktidara “Mitingi bırak, Demirel-Ecevit-Erbakan gibi yap” tepkisi geldi.

İktidar, 28 Ekim Cumartesi günü İstanbul Atatürk  Havalimanı'nda “Büyük Filistin Mitingi”ne hazırlanıyor… Mitinge Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da katılacak. Mitingte İsrail ve  ABD kınanacak.

MİLLİ DURUŞ ÖRNEĞİ GÖSTERDİLER

Ancak vatandaşlar, Gazze'de yaşanan zulme karşı iktidarın miting yapması yerine icraat yapmasını bekliyor. İktidara “Mitingi bırak, Demirel-Ecevit-Erbakan gibi yap” tepkileri de geldi. Adana'daki İncirlik ve  Malatya'daki Kürecik üslerini kapatılıp, üslere Türk Bayrağı asılmasının da en güzel cevap olacağı belirtiliyor.

Yakın tarihimizde benzer bir kriz çıktığında ‘Milli duruş' örneğini dönemin Başbakanları Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel ile Başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan göstermişti. Ecevit ve Erbakan CHP-MSP koalisyon hükümeti sırasında ABD'nin karşı çıkmasına rağmen Kıbrıs Harekatına karar vermiş ve soydaşlarımızı Rum zulmünden kurtarmıştı.

DEMİREL 21 ÜSSÜ KAPATTI

İş İnsanı İbrahim Çağlar Seçil Erzan'la Geçen Diyalogunu Anlattı: Fatih Terim 20 Milyon Dolar Kazandı İş İnsanı İbrahim Çağlar Seçil Erzan'la Geçen Diyalogunu Anlattı: Fatih Terim 20 Milyon Dolar Kazandı

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Başbakan Süleyman Demirel ise Kıbrıs Harekatı sonrası ABD'nin Türkiye'ye silah ambargosu uygulaması nedeniyle 1975 yılında Amerikan üs ve tesislerini kapattı. O dönemde Türkiye'deki 21 üs ve tesiste, 5 bin ABD askeri bulunuyordu. Demirel bu karar öncesi, dönemin ABD Başkanı Ford ile silah ambargosunun kaldırılmasını görüştü. Ambargonun TSK ve NATO'nun gücünü zaafa uğrattığını söyledi. Ancak ambargo kalkmadı. 25 Temmuz 1975'deki Bakanlar Kurulu Kararı ile de üs ve tesisler kapatıldı. Asker ve sivil personel sınır dışı edildi. İncirlik ise sadece NATO amaçlı kullanımla sınırlandırıldı. ABD daha sonra ambargoyu kaldırdı.