Yılın ilk üç ayında merkezi yönetim bütçe giderleri içinde harcama programları bazında en büyük payı 250,5 milyar lirayla faiz ödemelerine aktı. 2023 yılının aynı dönemine göre bu ödemeler yüzde 149,2 oranında arttı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre ocak-mart döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri geçen yılın eş dönemine göre yüzde 105,9’luk artışla 2 trilyon 150,7 milyar lira olurken, Hazine yardımları ve Düzenleyici ve Denetleyici Kurum (DDK) gelir fazlalarından elde edilen 257 milyar liranın da kullanımı ile toplam harcama yüzde 111,4 artışla 2 trilyon 407,7 milyar liraya ulaştı. “Program Sınıflandırması”na göre bütçe giderlerinin dağılımında, 98 ana harcama alanı içinde en büyük payı “Hazine varlıkları ve yükümlülüklerinin yönetimi” giderleri aldı. Üç aydaki toplam bütçe harcamasının 253,6 milyar liralık bölümü bu kapsamda yapıldı.

Bunun da 250,5 milyar lira ile tamamına yakınını, iç ve dış borç faiz ödemeleri oluşturdu. Hazine varlık yükümlülük yönetimi giderleri, geçen yılın eş dönemine göre yüzde 149,2 oranında artış kaydetti. Bu kalemin toplam bütçe giderleri içinde geçen yıl ilk üç ayda yüzde 8,9 olan payı, faiz yükündeki artışa bağlı olarak bu yıl aynı dönemde yüzde 10,5’e yükseldi.

Erdoğan: ''Gelir Adaleti Bozuldu, Eşitsizlik En Yüksek Seviyede, Fakirden Zengine Doğru Bir Servet Transferi Yaşanıyor'' Erdoğan: ''Gelir Adaleti Bozuldu, Eşitsizlik En Yüksek Seviyede, Fakirden Zengine Doğru Bir Servet Transferi Yaşanıyor''

İktidarın yanlış ekonomi yönetimi milli gelirin yok yere tükenmesinde neden oluyor. 2023’ün ilk üç ayında da merkezi yönetim bütçe giderleri içinde harcama programları bazında en büyük pay yine faiz ödemelerine gitti.

Geçmiş yıllarda bütçeden çok büyük bir payı faize veren iktidar yine bildiğini okuyor. Dünya gazetesi ekonomi yazarı Naki Bakır da iktidarın bu yanlış ekonomi politikasını gözler önüne seren bir yazı kaleme aldı.

BÜTÇEDEN ASLAN PAYI FAİZE GİTTİ

Yılın ilk üç ayında merkezi yönetim bütçe giderleri içinde harcama programları bazında en büyük payı faiz ödemeleri alırken, onu sosyal güvenlik transferleri ve yerel yönetimler izledi. Üç aylık bütçe harcamasının yaklaşık üçte biri bu üç alana gitti. Naki Bakır da bugünkü “Bütçeden aslan payı faiz ve sosyal güvenliğe” başlıklı yazısında bu durumu analiz eden bir köşe yazısı yazdı

Milli Gazete'nin haberine göre, Söz konusu yazıda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ocak ayı ile mart ayı arasındaki merkezi yönetim bütçe harcamalarının program sınıflandırmasına göre dağılımını bir tablo üzerine aktarılırken şu ifadelere yer verildi.:

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre ocak-mart döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri geçen yılın eş dönemine göre yüzde 105,9’luk artışla 2 trilyon 150,7 milyar lira olurken, Hazine yardımları ve Düzenleyici ve Denetleyici Kurum (DDK) gelir fazlalarından elde edilen 257 milyar liranın da kullanımı ile toplam harcama yüzde 111,4 artışla 2 trilyon 407,7 milyar liraya ulaştı. “Program Sınıflandırması”- na göre bütçe giderlerinin dağılımında, 98 ana harcama alanı içinde en büyük payı “Hazine varlıkları ve yükümlülüklerinin yönetimi” giderleri aldı. Üç aydaki toplam bütçe harcamasının 253,6 milyar liralık bölümü bu kapsamda yapıldı.
Milli geliri havaya savuruyorlar! Bütçeden aslan payı yine faize gitti
Bunun da 250,5 milyar lira ile tamamına yakınını, iç ve dış borç faiz ödemeleri oluşturdu. Hazine varlık yükümlülük yönetimi giderleri, geçen yılın eş dönemine göre yüzde 149,2 oranında artış kaydetti. Bu kalemin toplam bütçe giderleri içinde geçen yıl ilk üç ayda yüzde 8,9 olan payı, faiz yükündeki artışa bağlı olarak bu yıl aynı dönemde yüzde 10,5’e yükseldi.