Merkez Bankası, geçtiğimiz haziran ayında ara verdiğini açıkladığı ve yeni ekonomi yönetimi tarafından sonlandırıldığı söylenen "arka kapı" döviz satışlarına devam etti. Bloomberg Ekonomisti Selva Baziki, Ocak 2022'den Ağustos 2023'e kadar olan 20 aylık dönemde TCMB'nin döviz piyasasına müdahale amaçlı gerçekleştirdiği "arka kapı" satışlarının toplamı 226 milyar doları bulduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz haziran ayında ara verdiğini açıkladığı ve yeni ekonomi yönetimi tarafından sonlandırıldığı söylenen "arka kapı" döviz satışlarına, temmuz ve ağustos aylarında toplam 30 milyar dolarla devam etti. Bloomberg ekonomisti Selva Baziki'nin hesaplamalarına göre, Ocak 2022'den Ağustos 2023'e kadar olan 20 aylık dönemde TCMB'nin döviz piyasasına müdahale amaçlı gerçekleştirdiği "arka kapı" satışlarının toplamı 226 milyar doları buldu.

Baziki, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "TCMB’nin arka kapı müdahalelerinin Ağustos ayı itibarıyla $226 milyara çıktığını hesaplıyoruz. Bu, ortalama aylık $11 milyar müdahaleye tekabul ediyor." şeklinde ifadeler kullandı.

Bloomberg tarafından yayımlanan analizde, TCMB'de Haziran ayında göreve gelen Gaye Erkan'ın yönetimi devralmasının ardından duran "arka kapı" satışlarının Temmuz ve Ağustos aylarında yüksek hacimli olarak devam ettiği belirtildi. Analizde, Ocak 2022-Ağustos 2023 döneminde swap ve diğer dış yükümlülükler hariç net rezervlerin 224 milyar dolarlık net girişe rağmen 2 milyar dolarlık düşüş kaydettiği ve bu nedenle 226 milyar dolarlık "arka kapı" müdahalesinin olduğunun tahmin edildiği vurgulandı.

TL'NİN DEĞER KAYBI SÜRÜYOR

Analize göre, Temmuz-Ağustos döneminde TCMB'nin gerçekleştirdiği "arka kapı" satışlarının toplamda 30 milyar dolara ulaştığı tahmin edilirken, faiz artışları ve diğer sıkılaşma adımlarıyla birlikte TL'nin bu dönemde dolar karşısında yüzde 5'lik bir değer kaybı yaşadığına dikkat çekildi.

Selva Baziki, TCMB'nin döviz satışlarının kısa vadede devam etmesini beklerken, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasından çıkışları teşvik eden düzenleme değişikliklerinin rezervler açısından ilerisi için bir zorluğa işaret ettiğini ve döviz satışlarının TL'deki değer kaybını yavaşlatabileceğini, ancak durduramayacağını vurguladı. Ayrıca, analizde Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program'da (OVP) 2024'te TL'nin 2023 ortalamasına göre yüzde 26'lık bir değer kaybının beklendiği hatırlatıldı.

'SON FAİZ ARTIŞI DA DURDURAMADI'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kara da yaptığı sosyal medya paylaşımıyla, 21 Eylül'deki son faiz artışının ardından da dövizde arka kapıdan satış yapıldığını ifade etti.

Kaynak: Karar