Yeni ekonomi yönetiminin hayata geçirdiği kararlar yatırımcı tarafından pozitif görülürken uzmanlar Merkez'in döviz rezervlerinin ekside olmasına rağmen yaşanan iyileşmeye dikkat çekti. Tabloyu değerlendiren MB Eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, “Merkez Bankasının net döviz pozisyonu 10 yıl önce +50 milyar dolarken, 2023 sonu itibarıyla KKM dahil -132 milyar $ oldu” dedi ve yaşanan iyileşmeye dikkat çekti: Bu hızla gidilirse rezervler 2 yıl içinde normalleşir. Zor ama imkansız değil.

Yeni ekonomi yönetiminin faiz başta olmak üzere attığı adımlar Uluslar arası yatırımcılar tarafından beğeni ile karşılanıyor. Körfez ülkeleri ve Londra'da yatırımcı turlarına çıkan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'la bu kez ABD'ye gidecek. Yatırımcılarla bir araya gelip sunumlar gerçekleştirilecek.

Rant Davası: Rant Kulelerinde Çifte Vurgun Rant Davası: Rant Kulelerinde Çifte Vurgun

Ancak atılan bütün adımlar hayata geçirilen kararların Merkez Bankası döviz rezervlerine yansımadığı belirtiliyor. Uzmanlar 10 yılı kapsayan değerlendirmelerinde Merkez'in döviz rezervlerinin artıya dönmesinden çok uzak olduğunu belirtiyor.

Merkez Bankası'nın rezervlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve Merkez Bankası Eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara “Merkez Bankasının net döviz pozisyonu 10 yıl önce +50 milyar dolarken, 2023 sonu itibarıyla KKM dahil -132 milyar $ oldu” dedi.

Hakan Kara (@ali_hakan_kara) / XMerkez Bankası Eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara

'BU HIZLA GİDİLİRSE REZERVLER 2 YIL İÇİNDE NORMALLEŞİR'

Kara başka bir paylaşımında ise yaşanan iyileşmeye dikkat çekti. Gidişatın sürmesi durumunda rezervlerin iki yıl içinde artışa geçeceğini ifade etti. Kara'nın paylaşımı şöyle: “Şimdi yukarıdaki tabloya zoom yapıp biraz da bardağın dolu tarafını görelim. Son 6 ayda KKM dahil döviz pozisyonu 62 milyar $ iyileşti. Yani 10 yıldaki bozulmanın dörtte biri son 6 ayda geri alındı. Bu hızla gidilirse rezervler 2 yıl içinde normalleşir. Zor ama imkansız değil. “

Resim

Hakan Kara

@ali_hakan_kara

Şimdi yukarıdaki tabloya zoom yapıp biraz da bardağın dolu tarafını görelim. Son 6 ayda KKM dahil döviz pozisyonu 62 milyar $ iyileşti Yani 10 yıldaki bozulmanın dörtte biri son 6 ayda geri alındı. Bu hızla gidilirse rezervler 2 yıl içinde normalleşir. Zor ama imkansız değil.

Resim