Muhalefete 'Abdullah Öcalan'ı serbest bırakacaklar' iddiaları ile ithamlar yapılırken Mansur Yavaş, Erdoğan'ın “PKK düşman değil” ve “PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim. Sıkıntısı olan bana söylesin” sözlerinin yer aldığı gazete manşetlerini canlı yayında gösterdi. ABB Başkanı Yavaş, Cumhur ittifakı adayı Erdoğan'ın geçmişteki sözlerini hatırlattı. Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde PKK kurucusu Abdullah Öcalan’ı ‘üç kez serbest bırakma teşebbüsünde bulunduğunu’ dile getirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki sözlerini canlı yayında birkez daha hatırlattı. Mansur Yavaş, Erdoğan’ın “PKK düşman değil” ve “PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim. Sıkıntısı olan bana söylesin” sözlerinin yer aldığı gazete manşetlerini gösterdi. Recep Tayyip Erdoğan, 2003-2014 yılları arasında 11 yıl Türkiye başbakanlığı yaptı.Millet ittifakının cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde PKK kurucusu Abdullah Öcalan’ı üç kez serbest bırakma teşebbüsünde bulunduğunu’ söyledi.

Mansur Yavaş, bu konudaki kanun tekliflerini de katıldığı televizyon programında gösterdi. Bu kanun tekliflerinde Erdoğan’ın imzası yer alıyor. Erdoğan, seçimlerin ilk turunda muhalefeti ‘terörle ilişkili‘ göstererek bu konuda suçlamalar yöneltmiş; montajlanan görüntüleri sık sık mitinglerinde izletmişti.

MUHALEFET YALANLADI

Muhalefet, ikinci tur yarışında bu söylemleri gerçek görüntüler ve belgelerle yalanlarken; daha önce AK Parti iktidarının bu konudaki ilişkilerini de anlatmaya çalışıyor.

‘ÖCALAN’I ÜÇ KEZ SERBEST BIRAKMAYA ÇALIŞTI’

Yavaş, katıldığı Fox TV’de Erdoğan’ın 2003, 2006 ve 2013 yıllarından PKK’nın kurucusu (Öcalan) ve yöneticilerinin etkin pişmanlık yasasından yararlanmaları için girişimlerde bulunduğunu belirtti. Yavaş, bu konudaki üç kanun teklifini belgeleriyle şöyle anlattı:

20230521-twitter-yavas-1024x623.jpg

2003 YILINDA

AK Parti, üç defa Öcalan’ı çıkartma teşebbüsünde bulundu. Kamuoyu bunları çok bilmiyor. Birisi 2003 yılında, ‘topluma kazandırma kanun tasarısıyla’ bunu denediler. Amerika’nın isteğiyle.

’5 bine yakın PKK teröristi konuşlandı. Biz inceledik, baktık. Irak’ı da kontrol altına alıp güzel bir düzen kurmaya çalışıyoruz. Bunlar bizim başımıza iş açabilir. Siz gelin, bunları alın. Toplumsal barış adına affedin’ diyor. ABD’lilerin Irak’a girdikten sonraki, 2003’teki isteği.

2006 YILLINDA

Ondan sonraki tarihlerde 2006 tarihli bir kanun teklifi veriyorlar bakanlar kurulu kararıyla. Bunun bir maddesi var. Maddenin son fıkrasında, ‘Suç işlemek için örgüt kurma suçuna ilişkin etkin pişmanlık hükümlerinin terör örgütünün kurucusu, yöneticisi veya üyeleri hakkında uygulanabileceği kabul edilmiştir. Böylece terör örgütleriyle ilgili zaman zaman pişmanlık yasası adıyla kanuni düzenlemeler yapılmasına duyulan ihtiyaç karşılanmış olacaktır. Ancak bu hükme göre terör örgütünün kurucusu, yöneticisi ve üyesi konumunda olan kişi etkin pişmanlık hükümlerinden ancak bir defa yararlanabilecektir’ diyor. Terör örgütünün kurucuları değil, kurucusu… Terör örgütünün kurucusu bir tanedir (Öcalan).

İmza Recep Tayyip Erdoğan’ın… O zaman başbakan… O zamanlar Erdoğan, Abdullah Öcalan’ı ‘etkin pişmanlık’tan yararlandırmak istedi. Muhalefetten tepki geldi. Kanunda bu maddeyi geri çektiler.

2013 YILINDA

Karar'da yer alan habere göre, Daha sonra tekrar 2013 yılında geliyor. Türk Ceza Kanunu’nun 221’inci maddesi hükmü, ‘Bu madde açısından da uygulanır. Kişi etkin pişmanlık hükümlerinden ancak bir defa yararlanabilir’ diyor…Bu da bakanlar kurulu kararı… Erdoğan’ın imzası var.