Mansur Yavaş gençlerin, İBB Başkanı İmamoğlu'yla cumhurbaşkanı adayı olmaları konusundaki tercihlerine yönelik "Onlar da istediler cumhurbaşkanı adayı olmamızı. Sonuçta da bir karar verildi. Gençlerde hayal kırıklığı olmuş olabilir. Onlar biraz üzüldüler, kırıldılar. Ancak cumhurbaşkanı yardımcılığı söz konusu olunca biz yine onların sözlerinin temsilcisi olacağız. Kırılanları ikna etmeye çalışacağız" diyerek kendisine bu konuda gelen mesajlara mektup yazarak geri döndüğünü anlattı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gazeteciler Uğur Dündar ve Mine Özbek'in sorularını yanıtladığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yavaş gençlerin, kendisine ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'na yönelik ilgilerine ilişkin "İnternet üzerinden bizleri takip ediyorlar ama belli ki aradıkları, hoşlarına giden bir şeyler var. Nedir ben de bilmiyorum, davranışlarımız mı? Bunu yoğun bir şekilde hissediyorum" diyerek cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki tepkilerine karşılık ise şu cümleleri kullandı:

'GENÇLERE MEKTUP YAZDIM'

Onlar da istediler cumhurbaşkanı adayı olmamızı. Sonuçta da bir karar verildi. Gençlerde hayal kırıklığı olmuş olabilir bizi seven ya da Ekrem Bey’i sevenlerde. Onlar biraz üzüldüler, kırıldılar. Ancak cumhurbaşkanı yardımcılığı söz konusu olunca biz yine onların sözlerinin temsilcisi olacağız. Kırılanları ikna etmeye çalışacağız. Birçoğu mesajla ilettiler kırgınlığını. Ben de onlara mektup yazdım.

Yavaş, Melih Gökçek dönemi ile ilgili de çok konuşulacak ifadelere yer verdiği konuşmasında, "Belediyenin 11-12 milyar TL borcu vardı, biz gelmeden. Biz geçmiş döneme ait 4.5 milyar TL borç ödedik. Şu anda biz internetten açık ihaleler yapmak suretiyle büyük tasarruflar yaptık. 2015 yılında 80 liraya yapılan asfaltı biz 2019'dan sonra 25 liraya yaptık. Bunları kuruşu kuruşuna gösterdik. Biz yalan söylüyorsak birisinin mahkemeye vermesi lazım. Bütün ihalelerimiz açık olduğu için kırım oluyor. Hem borç ödüyorsunuz, hem de yatırım yapıyorsunuz" cümlelerini kullandı.

Mansur Yavaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Gençliğimizde üniversiteyi kazanan birisi bilirdi ki üniversite biter bitmez işe girecek. Şu an böyle bir imkan yok. Şu açıdan da kayıp var, bu kadar genç nesil heba ediliyor. Birikimlerini, üretim güçlerini yansıtamıyorlar. Almanya bizden işçi istiyor. Neden? Nüfusu yaşlandı. Bizde de genç bolluğu var. Bunlar çözülmez şeyler değil. Bir an evvel ülkenin ihtiyaçlarına göre okulların açılması lazım.

'BİRİNCİ TURDA BİTECEK'

Anketlerin büyük çoğunluğu tek tip başkanlık sisteminin istenilen sonucu göstermediğini gösteriyor. Bunlar tartışıldı. Şu anda yapılan iş, farklı fikirlerin yan yana gelip müzakere edebildiği bir yapı oluşturuldu. Bu büyük bir zenginlik, handikap değil. Evet bazı konularda tartışılabilir ama sonuçta uzlaşılacak. Çeşitli fikirlere sahip insanlar yan yana geldi. Birbirlerinin görüşlerine saygı duyuyorlar. Keşke bunu yıllar önce yapabilseydik. Yeni hükümetin en büyük projelerinden biri de şeffaflık. Sayın Cumhurbaşkanı adayımız da denetim kurulunun muhalefetten oluşmasını istiyor. Bu iddialı bir söylem. İnşallah Türkiye yeni bir zihniyetle ülkeye yeni ufuklar açar. Buna ihtiyacımız var.

Ben altılı masanın çok güzel işler yapacağını düşünüyorum. Seçimi kazanma konusunda iddialıyım. Bence birinci turda bitecek.

'BİR KURUŞ İSRAFIMIZ OLMADI'

Hükümet, doğal gaz yardımı yapacağını söyledi, yapılamadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi iki yıldır 200 bin aileye üç ay süreyle doğal gaz veriyor. Sosyal yardım alan ailelerde iyi beslenememekten dolayı çocukların gelişiminde problemler var. 200 bin aileye her ay birer kilo et parası yatırıyoruz. 16 bin ailenin servis ücretini ödüyoruz. Şu ana kadar 1 kuruş israfımız olmadığı için, kaynaklarımızı halkın temel ihtiyaçlarına harcıyoruz.

'İNSANLAR KURU SOĞANI BULAMIYOR'

Şu anda emeklilerin durumunu görmek lazım. Biz ucuz et de satıyoruz. Kuyruk oluyor, kuyruğa girenler de emekliler. Bir metro, büyük bir kavşak projesini yapmayabilirsiniz. Zaten yok, yoku fark etmezler. Onun yerine insanlara harcayabilirsiniz. İnsanlar kuru soğanı bile bulamaz hale geldi. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceği bir durumda bu tür destekleri ben önemli görüyorum. Temel bakış açımız şu, önceliğimiz bu, çocuğun yatağa aç girmemesi, eğitimden mahrum kalmaması.