Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayladığı 52 projesi ile dikkat çeken Limak, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde hiçbir projesinin reddedilmediği belirlendi.

Halkın tepkisine neden olan bu durum, şirketin faaliyetlerinin yalnızca ÇED ile sınırlı olmadığını ortaya koydu. Çünkü ÇED sisteminde, kamu kurumları tarafından yaptırıldığı için şirketin adı geçmeyen birçok projeninde Limak'a ait olduğu belirlendi.

Birgün gazetesinin haberine göre, Limak'ın mega projeleri arasında Yusufeli Barajı yer alıyor.

2024 Yılı Emekli ve Asgari Ücret Zammı İçin Kötü Haber: Acı Reçete Sunulacak, Sefalet Yılı Olacak 2024 Yılı Emekli ve Asgari Ücret Zammı İçin Kötü Haber: Acı Reçete Sunulacak, Sefalet Yılı Olacak

Söz konusu projeyle birlikte bölge halkı göçe zorlanırken, orman ve tarım arazileri yok ediliyor. Limak, ayrıca 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara-Çanakkale Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve İskenderun Limanı gibi birçok önemli projeye imza attı. Bu ihalelerle birlikte kamu kaynaklarından milyarlarca TL değerinde gelir elde ediyor.

İktidara yakınlığıyla da bilinen Limak, kamudan aldığı ihalelerde zirveye yerleşti. Limak Holding, son 12 yılda 29 farklı ihalede 12 buçuk milyar TL değerinde iş alarak adını duyurdu. 

Limak'ın faaliyetleri sadece İstanbul ile sınırlı değil. Ülkenin dört bir yanında birçok projeye imza atan şirket, birçok ilden ÇED onayı alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Limak'ın, özellikle maden ocakları, beton santralları ve güneş enerji santralları üzerinde yoğunlaştığı görülüyor.