Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5'te 'Buyurun Başlıyoruz' programında Adnan Öksüz'ün sorularını yanıtladı.

Kurdaş, İngiliz Prens Harry’nin piyasaya çıkacak 'Spare' isimli kitabında, ‘Afganistan’da helikopter pilotuyken öldürdüğü insanlar için utanç duymadığı ve onları insan olarak görmediği’ şeklindeki ifadeleri gündemine aldı.

İngiliz Prensi Harry'nin söz konusu insanlık dışı açıklamalarının dünya gündemine oturması gerektiğini vurgulayan Kurdaş, "Bir İngiliz asilzadesi çıkıyor, 25 Afganistanlı'yı öldürdüğünü bununla da utanç duymadığını söylüyor. Böyle iftiharla sanki büyük bir övgüyle bahsediyor. İnsanları katletmeyi kahramanlık taslayarak ve bir onur gibi takdim ediyor. Nerede Afganistan'da, bir Müslüman ülkede. Nerede kendi ülkesinde değil, kendi ülkesini savunarak değil. Başka bir ülkeye gidiyorsun ve başka ülkenin zenginliğini ele geçirmek için, orayı işgal etmek için bir işin içindesin... Burada 25 kişiyi öldürmek ayrı bir kabahat bunu kitaplaştırmak ondan da daha büyük kötülük ve katliam. Bunu da bir katliam olarak görmek lazım. Dünyada bunu tartışmıyor" diye tepki gösterdi.

"BATI İKİ YÜZLÜ"

Batı'nın iki yüzlülüğü kapsamında İngiliz Prens Harry'nin yaptığı katliamların benzerlerinin yapıldığını belirten Kurdaş, "Zannediyorum Afganistan'daydı yüzden fazla hafız katledildi, bombardımanla bile bile. Bunların itirafları yapıldı. Prens Harry gibi Afganistan'da öldürmekten övünen Batılılar oldu. Uçaktan nişan alarak, büyük zevk alarak sivil insanları katleden pilotlar, askerler, Batılılar var. Bunların ses kayıtları videoları var. Batı bu işte. Tamam biz onları yerin dibine sokalım. Ama biz onları konuşmakla yerin dibine sokmakla görevimizi yapmış olmuyoruz. Yeryüzünde göğsümüzü gererek dolaşamayız. Biz ne zaman dolaşırız Batılıların bu yaptıklarına cesaret edemeyeceği zaman dolaşabiliriz, iyi bir siyaset geliştirdiğimiz zaman, teknoloji geliştirdiğimiz zaman hem onları yerin dibine sokarız hem de hem de biz göğsümüzü gere gere gezeriz."

"MİLLÎ GAZETE 51 YIL İNSANI VE NESLİ MAYALAYAN BİR YAYINCILIK ORTAYA KOYDU"

Millî Gazete'nin 51. kuruluş yıl dönümü kapsamında duygu ve düşüncelerini aktaran Kurdaş, şu ifadeleri kullandı:

"Millî Gazete bir şuur mayası olarak seneleri senelere bağlayarak bugünlere geldi. Ve bir nesli mayaladı, bir duruşu ve ahlakı mayaladı. Nesilleri birbirine bağlayarak ve devamlılığı sağlayarak 51 yıldır bugünlere çıktı. Bugün hâlâ çıkıyor olmak çok müthiş bir şey. Çünkü o devamlılık ve var olmak. İşin özü aslında her gün çıkıyor olmak. Her gün sözünü eğmeden bükmeden söyleyebilmek. Yoksa 5 veya 3 yıl söylemek değil; her gün söylemek ve doğru söylemek önemli olan. Millî Gazete bu anlamda insanı, nesli ve zamanı mayalayan bir yayıncılık ortaya koymuştur."

"ERBAKAN HOCA, MİLLÎ GAZETE'Yİ HER TOPLANTIDA GÜNDEM YAPARDI"

Millî Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca'nın Millî Gazete'ye verdiği önemi dile getiren Kurdaş, şöyle devam etti:

"Millî Gazete'nin evlere girmesi konusunda Erbakan Hocamız ömrünü harcamıştır. Hoca nereye gitse Milli Gazete'den bir arkadaşımızı yanında götürürdü. Millî Gazete'nin ekonomik sorunlarının aşılması ve diğer taraftan Millî Gazete'nin okunması ve okutulmasının sağlanması için büyük çaba sarf etti. Başta teşkilat mensupları olmak üzere Millî Gazete'nin okunurluğunun artmasına için çok fazla çok önem verir ve bunu çok sorgulardı. Mutlaka il başkanlı toplantısında kendisi bizzat sorardı. Erbakan Hocamız üç çivinin çakılmasını isterdi bunlardan biri de Millî Gazete'yi okumak derdi. Çünkü Millî Gazete bir pusulayı ve istikameti belirliyordu. Bugün de Millî Görüş kadroları bütünüyle Millî Gazete'ye önem veriyorlar."

"ENFLASYONUN VE HAYAT PAHALILIĞININ SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ"

Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon üzerinden Türkiye'de devam eden derin ekonomik krizi de gündemine alan Kurdaş, "Enflasyonun bu durumlara gelmesi, hayat pahalılığının artması, Türk liramızın alım gücünün düşmesi hepimizin sorunu ancak sebebi biz değiliz. Kötü ekonominin sebebi bu hükümet ve bu iktidardır. Ve bu iktidarın ekonomi yönetim anlayışıdır. Ama gel gör ki Sayın bakan diyor ki 'enflasyon hepimizin sorunu' eyvallah bunu zaten biliyoruz. Ben biliyorum ki enflasyon sizin sorununuz değil. Niye? Ceremesini vatandaş çekiyor. Emekliye şu maaşı veriyorsun ve emekliye 'ezil' diyorsun bu enflasyonla. Ama rantiye hizmet, faiz düzenine hizmet ediyorsun. Bankalar yüzde 400-500 kâr ediyor. Hepimizin sorunu ise neden herkes bunun vebalini çekmiyor? Niye kur korumalı mevzuatla siz parası olanları koruyorsunuz, ücretli olanı eziyorsunuz? Hepimizin sorunu ama hepimiz aynı şekilde yaşamıyoruz. Kimisi bu durumu daha da zenginleşmenin yolu haline getiriyor, kimisi de ezilmeye devam ediyor" değerlendirmelerinde bulundu.