İstanbul Büyükşehir Belediye ( İBB) Başkanı  Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınacağı tartışmaları sürerken ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın dikkat çeken bir öneride bulunduğu ifade edildi. Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre,  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan ise “kayyum”a karşı “istifa” çağrısı geldiği ileri sürüldü. 

Yavaş’ın, “Herhangi birimiz görevden alınırsa hepimiz istifa edelim, sine-i millete dönelim” dediği iddia edildi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, kulislerde de Yavaş’ın bu söyleminin doğrulandığı öne sürüldü. 

‘TARTIŞABİLİRİZ’ 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise söz konusu seçeneğin tartışılabileceğini belirterek “Kendi başımıza yapacak değiliz. Genel merkezimizle görüşürüz, tartışırız, tavır ortaya konulacaksa konulur” değerlendirmesini yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de CHP’li belediyelere hükümet tarafından sistemli şekilde saldırıldığına dikkat çekerek “Tabii ki biz bu haksız uygulamalara seyirci kalamayız. Herhangi birimize yapılan bir saldırıyı, hukuksuzluğu hepimize yapılmış sayarız” dedi.

‘GÖZÜMÜZÜ KIRPMAYIZ’ 

Seçer şöyle devam etti: 

“Hiçbir başkanımız yalnız değildir. Her şeyden önce CHP’nin gücünü karşılarında görürler. Tabii ki partimizin bu yönde bir kararı olursa biz gözümüzü kırpmadan hareket ederiz. Amasız, fakatsız bu kararı almaktan imtina etmeyiz. Genel merkezimiz ne derse o olur.”