Kahramanmaraş  merkezli depremlerin ardından, Türkiye'nin dört bir yanından gelen özel sektöre ait vinçlerin bölgede çalıştırılmadığı ve AFAD'ın vinç sahiplerinin yurttaşlardan para almasına sessiz kaldığı ortaya çıktı.

Bazı vinçlerin operatörlerinin olmadığı gerekçesiyle yollarda bekletildiği ve arama kurtarma çalışmalarına katılmadan saatliği 10 bin TL karşılığında kiralandığı belirlendi. Bu vicdansızlık, özellikle depremzede yakınları için oldukça zor bir süreçti. Birçok yurttaş, AFAD kontrolündeki vinçlerin bekletilmesi ve vinç sahiplerinin para talebi karşısında mağdur oldu. Yaşanan bu olayların birçok insanın hayatını kaybettiği depremde daha fazla acıya neden olduğu açık.

Deprem  bölgelerindeki yağma olayları, araçların çekilip başka illere götürülmesi ve evlerdeki eşyaların çalınması gibi diğer vicdansızlıklarla birlikte, bu olaylar toplumda büyük tepkiye neden oldu. Birçok kişi, devletin daha etkili önlemler alması gerektiğini düşündü. Depremzedelerin acil yardıma ihtiyaçları olduğu bir dönemde, yardımın para karşılığı satılması ve vinç sahiplerinin para talebi gibi durumlar, halkın güvenini sarstı. Bu tür vicdansızlıkların daha fazla yaşanmaması için, devletin daha etkili tedbirler alması ve vatandaşların haklarının korunması gerekiyor.

SAATİNE 10 BİN TL İSTEMİŞLER

Hatay’daki depremde kızını kaybeden tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’dan da vinç sahiplerinin para istediği ortaya çıktı. Sanatçı Aydın, “İlk dört gün su, çorba her şeyi para ile sattılar. Yol kenarlarına park edilen vinç sahiplerine gidip yalvardım. Saatine 10 bin TL istediler. Kızıma ulaşmaya çalıştım” dedi. 

Cumhuriyet’e konuşan Aydın, “Günlerce vinç bekledik ama gelmedi. Üç gün, AFAD, Kızılay ve devlet yoktu. Bekleyen vinçlerin operatörü olmadığı için bizlerden para istediler. Ben günlerce bunlara teslim olmamak için isyan ettim. İkinci gün akşamı vinç bulamadım. Onlarca iş makinesi duruyordu. Emir veren yok. İş makinelerini, vinçleri kiraya vermeye çalıştılar. Saatliği 10 bin TL ve günlüğü 50 bin TL’ye pazarlık yaptılar. Biz bu vinçlere para ödedik. 21. yüzyılın vicdansızlığını gördüm. Çorbayı ve suyu dahi para ile satanlar vardı. Bunlara şahit oldum. AFAD neden bunları takip etmedi. Kendi kontrolünde olan vinçlerden para alınmasına nasıl izin verdi” dedi.