CHP lideri Kılıçdaroğlu, hesap ve planlamayla, çiftçiye ücretsiz elektrik sağlamamanın mümkün olduğunun altını çizerek, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine eleştirilerine ise "Erdoğan, Bay Kemal'in hesap uzmanı olduğunu unutuyor. Ben yıllarca bunu yaptım. Plan nedir, bütçe nedir ben bilirim" diye yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bozkurt Belediyesi Güneş Enerji Santrali Açılışı'nda konuştu. Ana muhalefet lideri, konuşmasında; çiftçiye ücretsiz elektrik vaadini yineleyerek, doğru hesap çalışmalarıyla bunun mümkün olduğunu anlattı. Belediyelerinin çalışmaları önünde birçok engel çıkarıldığını ama şikayet etmeden çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, iktidarın çeşitli lobilere teslim olduğunu fakat kendilerinin yalnızca millet yararına hareket edeceklerini ifade etti.

'ALLAH'IN GÜNEŞİ BEDAVA'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bu bölgeye yaptığı yatırımlar dolayısıyla başkanımızla gurur duyuyoruz. Şanlıurfa'ya gittim, en büyük sorunları elektrik. Yahu bereketli bir yer, neden para ödüyorlar elektriğe. hadi gübreyi mazotu anladım dışarıdan geliyor da, Allah'ın güneşi bedava. Neden bu kadar pahalıya elektrik tüketiyor?

'ENGELLEMELER VAR AMA BAY KEMAL ŞİKAYET ETMEYİ SEVMEZ'

Oturup çalıştık, baktık ki eğer düzgün bir planlama yaparsak bütün çiftçilere elektriği ücretsiz veririz. Bunu da anlattık. Daha sonra Erdoğan'ı izlediniz diyor ki, 'Elinden tutan mı var?' Evet engellemeye çalışanlar var. Bay Kemal şikayet etmeyi sevmez bakın. Bizim görevimiz bütün engelleri aşıp amaca ulaşmak. Engeller çıkarılmasına rağmen belediye başkanımız bunları başardı. Panel verilmez mi ya parayla? Ama başkanımız başardı. Şimdi 15 bin 120 çiftçiye sulama kooperatifi aracılığıyla elektriği ücretsiz veriyor çiftçiye.

'ONLAR GİBİ LOBİLERE TESLİM OLMAM'

Erdoğan, Bay Kemal'in hesap uzmanı olduğunu unutuyor. Ben yıllarca bunu yaptım. Plan nedir, bütçe nedir ben bilirim. Elektrik üretmek için gaz alıyorsunuz dolar ödüyorsunuz. Kömür alıyorsunuz dolar ödüyorsunuz. Ya Allah'ın güneşi bedava. Onlar bu lobilere teslim olmuşlar ama Bay Kemal kimseye teslim olmaz.

'ÇİFTÇİYİ KÜSTÜRÜRSEK HEPİMİZ KAYBEDERİZ'

Çiftçi zarar ederse, onu toprağa küstürürseniz olmaz. Her şey dışarıdan gelsin, olur mu öyle? İktidar olduğumuzda kırsalda çalışan genç çocuk ve kadınların sosyal güvenlik primini ödeyeceğiz. Göreceksiniz. Çiftçinin rahat ettiği, tatil yaptığı, eğlendiği bir iklim yaratacağız. Çiftçiyi küstürürsek hepimiz kaybederiz."