Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında partililere hitap ederken Filistin meselesi üzerinden AKP’ye ve  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ a Mavi Marmara olayı sonrası yaşananlar üzerinden yüklendi.

20 MİLYON DOLARA DAVAMIZI SATTILAR

Kılıçdaroğlu "Mavi Marmara'da haklı davamızı sattılar 20 milyon dolara. Vatandaşlar duymasın diye gece Meclisten geçirdiler Meclis TV'yi kapatarak." ifadelerini kullandı.

Yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesine ilişkin maddeyi içeren tezkereye karşı çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Mübarek toprağımızda yabancı asker postalı istemiyoruz" dedi.

CHP’de ağustosta başlayan kongre takvimi, bugün yapılacak Bitlis il kongresiyle tamamlanacak. Partinin 38. Olağan Kurultayı ise 4-5 Kasım’da, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenecek.

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında konuyla ilgili şunları söyledi:

Yakınımızda İsrail Filistin çatışması var dünyanın gözleri orada. Çocukların yaşlıların kadınların öldürülmesini hiç kimse kabul edemez. Sağduyuya davet etmek bizim de görevimizdir. İsrail'i eleştiren İsrailli aydını yürekten kutluyorum. Biz Filistin halkının kendi topraklarına kavuşmasını istiyoruz. Filistin Halkına yönelik İnsanlık dışı ablukanın kaldırılmasını istiyoruz. Mescidi Aksa başta olmak üzere bütün kutsal mekanlara saygı duyulmasını istiyoruz. Akan kanların durmasını istiyoruz. OBİT dediğimiz Türkiye'nin bölgeye barış getirmesini istiyoruz.

MAVİ MARMARA OLAYI NEDİR?

31 Mayıs 2010'da, sabahın erken saatlerinde, 6 uluslararası sivil toplum kuruluşunun organize ettiği 6 bin tonluk insani yardım, İsrail ablukası altındaki Gazze yolundaydı.

5 gemilik filo, insani yardımla birlikte 750 yardım gönüllüsünü de taşıyordu. 37 ülkeden gelen gönüllüler arasında milletvekilleri, uluslararası basın mensupları, sanatçılar ve Nobel Barış ödüllü aktivistler de vardı. Gazze Özgürlük Filosu, 31 Mayıs 2010 günü, uluslararası sulardayken İsrail askerlerinin hukuk dışı saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kaldı Bu saldırı esnasında ve devam eden süreçte 10 insani yardım gönüllüsü hayatını kaybetti, 56’sı ağır yaralandı.

Yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesine ilişkin maddeyi içeren tezkereye karşı çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Mübarek toprağımızda yabancı asker postalı istemiyoruz" dedi.

CHP ’de ağustosta başlayan kongre takvimi, bugün yapılacak Bitlis il kongresiyle tamamlanacak. Partinin 38. Olağan Kurultayı ise 4-5 Kasım’da, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bugünkü grup toplantısında konuştu.

Türk askerinin Irak ve Suriye’deki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkerenin içerdiği maddelere tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Biz kendi ülkemizde, kadınıyla, erkeğiyle, vatanseveriyle, mübarek toprağımızda yabancı asker postalı istemiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

– Kendi topraklarına yabancı askerleri davet edip terörle mücadele ayağı altında, bazı müdahalelerde bulunmalarına izin vermek açık ve net vatana ihanettir. Yabancı askerler Türkiye'de neye müdahale edecekler ya?

– Terörle mücadeleyse gideriz. Teröristler size saldırmadı bana saldırdı. Siz çocuklarınızı askere parayla pulla gönderdiniz ben öyle göndermedim.

BEN SANA MI GÜVENECEĞİM

– ABD’nin SİHA’yı düşürmesinin bedelini soracaklarmış. Sen onu benim külahıma anlat. Papazı niye gönderdiniz? Sen papazı teslim ettin ben sana nasıl güveneceğim? Bu can bu bedenden çıkmadıkça göndermeyeceğim demedin mi? Cemal Kaşıkçı cinayetinde bir tehdit geldi, dosyayı Suudi Arabistan’a teslim ettiler. Ben sana mı güveneceğim?

ONLARI BU ÜLKEDEN GÖNDERECEĞİZ

– Kuzey Irak’ta bizim askerimizin başına çuval geçirdiler, ne dedi: Ne notası müzik notası mı vereceğiz, demedi mi? 20 milyon dolara Mavi Marmara’yı sattılar. Biz bunları bilmiyor muyuz? Sen yabancı askerleri davet ettiğinde bütün CHP’liler olarak onların karşısına dikilip, onları bu ülkeden göndereceğiz. Sözcü