CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara ile Londra arasında imzalandığı İngiltere tarafından açıklanan 'yasa dışı göçmen' anlaşmasına tepki gösterdi. "Ne kadar süslü laflarla paketlenirse paketlensin sonuçta bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir" diyen Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığının, Dışişleri Bakanlığı'nın bu konu ile ilgili bir açıklaması yok. Biz yapılanları yabancılardan öğreniyoruz. Türkiye’yi kim yönetiyor?" ifadelerini kullandı.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, İngiltere ile Türkiye'nin düzensiz göçle ortak mücadele kapsamında 'insan kaçakçılığı çetelerini çökertmek' için koordinasyonu geliştirecek yeni bir anlaşmaya imza attığını açıklamıştı. Anlaşma kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, yeni ve operasyonel bir birimin kurulmasının öngörüldüğü belirtilmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara ile Londra arasında imzalanan anlaşmaya tepki gösterdi.

Konuya dair sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşım yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"İngiltere, “insan kaçakçılığı yapan şebekeleri engelleme ve çökertme” odaklı, Türkiye ile bir anlaşma yapıldığını açıkladı. Anlaşmayla, Türkiye'de polis teşkilatı içerisinde İngiltere’nin desteklediği “kaçak göçle mücadele hedefli” bir birim oluşturulduğu ve bu birimin adının “mükemmeliyet merkezi” olduğu da ifade ediliyor.

Göçten sorumlu İngiliz Devlet Bakanı Robert Jenrick, geçen ayki Türkiye ziyaretinde Kapıkule'de incelemelerde bulunmuştu. Jenrick bugün, yaptığı açıklamada Türkiye- İngiltere ortaklığının maddi destek içerdiğini de söyledi ama miktar vermedi.

"BU İŞ TÜRKİYE’YE MÜDAHALE ANLAMINA GELİYOR"

Saray ve şürekâsına şunu söylemek isterim: “Bu iş, beceremediğiniz, yapamadığınız ya da her ne sebeple olursa olsun başarısız olduğunuz bir konuda Türkiye’ye müdahale anlamına geliyor. Ne kadar süslü laflarla paketlenirse paketlensin sonuçta bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir.”

Hem anlaşmanın hem de bizde kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarafından değil de, İngiltere tarafından duyurulması son derece vahim ve sorunlu. İngiliz basınında ayrıca bunun ardından, AB ile yaptığımız geri kabul anlaşmasının benzerinin Türkiye- İngiltere arasında yapılmasının gündeme geleceği de yazılıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığının, Dışişleri Bakanlığının, İçişleri Bakanlığının, Londra Büyükelçiliğinin, Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitelerinde de bu konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yok… Biz yapılanları yabancılardan öğreniyoruz. Soru: Türkiye’yi kim yönetiyor?"