Bayramın ilk günü Stockholm’ün en büyük camisinin önünde Kur’an yakan provokatör kirli tahriki 10 gün içinde tekrarlayacağını açıkladı. Akıl almaz cüret karşısında İsveç’in NATO için yeşil ışık beklediği hatırlatılarak ‘Provokasyonun önüne geçecek devlet aklı kalmadı mı?’ tepkileri yöneltildi. İnsanlık suçuna zemin oluşturan anlayışın tehlikeli kıvılcım çaktırabileceği uyarıları da yapıldı.

BAĞDAT’TAN ‘VERİN BİZ YARGILAYALIM’ TALEBİ

İsveç’te yaşayan Iraklı sığınmacı Salvan Momika’nın başkent Stockholm’deki bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki yağdı. Kirli provokasyon sonrası Bağdat hükümeti Momika’nın yargılanmak üzere iade edilmesini talep etti. İran da ‘İsveç hükümetinin sessizliği bu eylemlere cesaret veriyor’ açıklaması yaptı. İsveç’in Tahran maslahatgüzarı dışişleri bakanlığına çağrıldı. Ankara’dan da ‘Aşağılık eylem’ tepkileri geldi.

BU ÇİRKİNLİK NE ÖZGÜRLÜĞE NE İNSANLIĞA SIĞAR

Karar'ın manşetinde yer alan habere göre, Çirkinliğe imza atan Momika “Gelecek 10 gün içinde Irak Büyükelçiliği binası önünde Kur’an ve Irak bayrağı yakacağım” dedi. Gelinen noktada NATO’ya üyelikte Ankara’dan ‘Evet’ alabilmek için mesaj üstüne mesaj veren İsveç hükümetinin provokasyona karşı pasif tavrı soru işaretlerine yol açtı. Yaşananların ‘düşünce özgürlüğü’ sınırını aştığı belirtilerek karşı tepkileri tahrik edebilecek gidişatın önüne geçilmesi gerektiği belirtildi.

0107krt01a-tum.jpg

PROVOKATÖRE KİMSE DUR DEMEYECEK Mİ?

İsveç’te Kurban Bayramı’nın birinci günü düzenlenen Kur’an yakma eylemine dünyadan tepkiler sürerken Irak’ın iadesini istediği provokatör Salvan Mamika’dan yeni açıklama geldi. Momika, düzenlediği eylemin tepkilere yol açacağını bildiğini, buna rağmen önümüzdeki on gün içinde yeniden Kur’an ve Irak bayrağı yakmayı planladığını belirtti. Yeni provokasyon açıklaması sonrası ‘Bu nefret suçuna dur diyecek yok mu’ tepkileri yükseldi.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki bir caminin önünde Iraklı sığınmacı Salvan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde resmi makamların izni sonrası yüz kadar izleyicinin gözleri önünde Kur’an-ı Kerim’i çiğnemiş, İsveç bayrağı sallamış, daha sonra elindeki Kur’an’ın sayfaları arasına domuz pastırması dilimleri koymuş, akabinde de elindeki Kur’an’dan birkaç sayfayı tutuşturarak yakmıştı. Hem İsveç hem de uluslararası toplumda büyük tepkiye neden olan eylem sonrasında İsveç polisi de ‘etnik bir gruba yönelik kışkırtma’ suçuyla soruşturma başlatıldığını açıkladı. 37 yaşındaki eylemci ise yaptığının nefret suçu veya bir gruba yönelik kışkırtma olmadığını savunuyor.

KUR’AN’I IRAK BAYRAĞI İLE YAKACAK

Başta Müslüman ülkelerden olmak üzere eyleme tepkiler sürerken Iraklı sığınmacı Salvan Momika, önümüzdeki günlerde yeniden benzer bir eylem düzenlemeyi planladığını açıkladı. Expressen gazetesine konuşan Momika, düzenlediği eylemin tepkilere yol açacağını bildiğini, buna rağmen önümüzdeki on gün zarfında yeniden Kur’an ve Irak bayrağı yakmayı planladığını, bu sefer de eylemi Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği binası önünde yapacağını belirtti. Provokatör Momika’nın açıklamaları sonrası sosyal medyadan “Bu nefret suçunu durduracak kimse yok mu?” tepkisi yükseldi. İsveç’in tansiyonu artıracak adımları engellemesi gerektiği belirtildi.

MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN SERT TEPKİ

Kur’an yakma eylem sonrasında ilk kınama Ankara’dan gelmiş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan eylemi kınamıştı. Eyleme tepki gösteren Irak ve İran da Perşembe günü İsveç’in ülkelerindeki maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. İran devlet basının bildirdiğine göre, İsveç maslahatgüzarı çağrılarak, ‘düşünce özgürlüğü prensibinin nefret ve şiddet yaratmak amacıyla kötüye kullanıldığı’ yönünde nota iletildi.

EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Bu cürmü işleyenler kadar ‘fikir özgürlüğü’ kılıfı altında buna izin verenler, bu alçaklığa göz yumanlar da emellerine ulaşamayacaktır. Türkiye olarak, tahrik siyasetine de tehdit siyasetine de kesinlikle boyun eğmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum. Terör örgütleriyle ve İslam düşmanlarıyla kararlı mücadele edilinceye kadar tepkimizi en güçlü şekilde ortaya koyacağız. Müslümanların kutsallarına hakaret etmenin düşünce hürriyeti olmadığını, Batılı kibir abidelerine eninde sonunda öğreteceğiz” dedi.

FAS BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇEKTİ

Fas da İsveç’teki Büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırdığını duyurdu ve Fas’taki İsveç maslahatgüzarını da Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını açıkladı. Irak’ta Sadr hareketinin lideri Mukteda es-Sadr’ın çağrısı üzerine Perşembe günü başkent Bağdat’ta İsveç Büyükelçiliği’nin önünde toplanan göstericiler, İsveç’i protesto etti. Bazı göstericilerin büyükelçilik binasına girdiği belirtildi.

Diploma Verirken Üniversiteli, İndirim Yaparken Değil: Öğrenciler İsyanda… Diploma Verirken Üniversiteli, İndirim Yaparken Değil: Öğrenciler İsyanda…

NATO ÜYELİĞİ ÖNÜNDE ENGEL OLUR

İsveç’te bu sene başında da benzer eylemler düzenlenmiş, başta Türkiye olmak üzere çok sayıda ülke bu eylemleri ve İsveç makamlarının bunlara müsaade etmesine tepki göstermiş ve kınamıştı. Sene başında yapılan Kur’an yakma, Cumhurbaşkanı Erdoğan maketi ve benzeri gösteriler sonrasında Ankara ile Stockholm arasında ipler daha da gerilmişti. Bu hafta düzenlenen yeni Kur’an yakma eylemi sonrasında Ankara’dan yapılan açıklamalar, İsveç’in 11-12 Temmuz’da Litvanya’da düzenlenecek NATO zirvesinde üyeliğine onay çıkma ihtimalinin daha da düştüğüne dair sinyaller olarak yorumlanıyor.

Türkiye, Kur’an yakma eylemleri öncesinde de İsveç’i terör örgütü PKK ve FETÖ gibi örgütlerle yeterince mücadele etmemekle ve orada bulunan ‘terör’ zanlılarını iade etmemekle suçluyor.